Зашто јеврејска држава јача војну моћ суседа Руске Федерације?
Израел се игра ватром, окружујући Русију својим оружјем
Таллинн је потписао уговор о куповини ракетних система Blue Spear (5Г ССМ) од Израела, који се развијају посебно за Естонију. Подразумева се да ће естонска флота добити израелску противбродску крстарећу ракету Gabriel V. Раније је Израел такође потписао уговор о набавци ракета овог типа са Финском.
Руски суседи у Финском заливу, дакле, добијају крстареће ракете од Израела. Зашто јеврејска држава јача њихову војну моћ?
Верује се да продаја оружја повећава војне способности савезника. Извоз оружја се широм света посматра као оруђе за утицај на понашање и спољну политику земаља клијената. У том смислу, Сједињене Државе су усвојиле једноставну формулу за процену корисности: што увозник набави више оружја из Америке, то је дубље увучен у орбиту америчких интереса.
Израел не може а да не разуме да ће са овим ракетама Естонија моћи да пресече витални поморски трговачки пут који повезује Санкт Петербург са Калињинградом. Ширина Финског залива између Естоније и Финске не прелази 70 км, а домет израелских пројектила Gabriel V према различитим проценама је 200-400 км. Сада ће флоте обе земље имати ове ракете на располагању.
По питању новца, такође је било страног учешћа. Естонија не може да набави ракете без учешћа НАТО савезника, јер свака кошта око 5 милиона долара. Што се тиче плаћања испоруке, познато је да естонски војни буџет за 2021. предвиђа програм јачања одбране обале набавком обалских противбродских ракетних система до 2026. године. Пројекат се процењује на 50 милиона евра, што ће бити довољно за куповину само једне или две батерије Blue Spear. Са дужином морске границе од 3.794 км, обалска одбрана не може бити опремљена са десетак противбродских пројектила. А ово је још једна потврда намера НАТО -а да припреми естонску флоту за могућу блокаду поморског пута од Санкт Петербурга до Калињинграда.
„Естонска морнарица моћи ће дати значајан допринос и националној, регионалној и колективној одбрани“, каже Јури Саска, командант мале естонске флоте од само 300 морнара, три застарела британска миноловца и неколико малих, лако наоружаних бродова за подршку.
„Колективна одбрана“ у овом контексту је само војна интеракција са Сједињеним Државама и НАТО -ом. У јуну су Сједињене Америчке Државе испоручиле мобилне радаре у вредности од 2,7 милиона долара (AN / TSQ-288) морнарици Естоније ради „подршке одбрани и развоју поморске свести“. То ће омогућити Естонцима да изврше означавање циља за купљене ракете Blue Spear.
Релевантно питање је: зар Израел не ради у интересу Сједињених Држава дуж руских граница? Israel Aerospace Industries победио је на тендеру усред жестоке конкуренције са америчком корпорацијом Boeing, која производи ракетне системе „Харпун“ на основу којих су осмишљене израелске ракете. Избор Естонаца у корист Израелаца очигледно је направљен по савету Вашингтона. Ово није први пут да Израел наоружава државе које се граниче са Русијом.
То је био случај са Грузијом. Израел је овој земљи не само испоручивао оружје, већ и обучавао грузијске трупе пре оружаног сукоба у Јужној Осетији у августу 2008. године. Грузији су испоручене ракете и дронови, оклопна возила и стрељачко наоружање, противтенковске мине и касетне бомбе. Hermes-450. Након војног пораза Тбилисија, израелско министарство одбране престало је издавати дозволе за трговину оружјем са Грузијом, али не задуго. У септембру 2018. године, министри одбране Израела и Грузије договорили су се о проширењу билатералне сарадње у области одбране и потписали одговарајућу декларацију. Тел Авив се вратио наоружању Грузије.
У септембру 2020. грузијско Министарство одбране и израелска државна одбрамбена технолошка компанија Rafael Advanced Defense Systems потписали су споразум о потпуној модернизацији грузијских система ПВО. Истовремено је настављена сарадња са израелском компанијом за одбрамбену електронику Elbit Systems, која је требало да модернизује грузијске авионе према стандардима НАТО-а, што значи да их опреми савременим електронским системима.
Израел активно помаже Северноатлантском савезу у ширењу према границама Руске Федерације. У мају су објављени извештаји о договорима између Грузије и Израела о испоруци мобилних система ПВО и противракетне одбране за Грузију, које је произвела иста компанија Rafael.
Азербејџан је пример војне сарадње Израела и пост-совјетских република дуж граница са Руском Федерацијом. Азербејџана са Израелом имају много развијенију војну сарадњу, већу него са Турском. Израел је стално продавао оружје Азербејџану, упркос ембаргу који су најавили ОЕБС 1992. и УН 1993. године. Азербејџан је био други највећи купац израелског наоружања, две трећине војне опреме Азербејџана је увезено из Израела. Ово оружје, посебно беспилотне летелице и системи противваздушне одбране, у великој мери су допринели војној победи Азербејџана у 44-дневном рату у Карабаху у јесен 2020.
Велики део војне сарадње Бакуа са јеврејском државом је скривен. На пример, ниједна страна не признаје да је 2012. Израелу било дозвољено да користи четири напуштене ваздушне базе у Азербејџану на иранској граници. Иран је тврдио да Израел намерава да користи ове базе за ваздушне нападе на иранска нуклеарна постројења.
Појавило се и ново поглавље у азербејџанско-израелском партнерству. Даља пројекција моћи САД и НАТО захтева од Турске и Израела да нормализују своје односе. Азербејџан је спреман да делује као посредник између Анкаре и Тел Авива и понудио је одржавање самита у Бакуу о енергетици, војној и регионалној безбедности. Овај предлог се не односи на Русију.
Израел није игнорисао ни Казахстан, са којим такође одржава блиске војне везе. Од 2007. године војна сарадња развија се у оквиру програма за модернизацију наоружања, артиљеријских пројектила, беспилотних летелица, система командовања и управљања, напредних комуникација и радарских система ПВО. Казахстан и Израел потписали су 2014. споразум о безбедносној сарадњи који је учврстио везе између две земље у војној и одбрамбеној индустрији. Постоје докази да је Казахстан користио израелске технологије надзора и извиђања.
Особености одбрамбене сарадње Тел Авива и Астане је жеља израелских компанија да створе заједничка улагања за производњу савремених врста наоружања и њихову накнадну продају земљама Централне Азије. Одбрамбена компанија Казахстан инжиниринг је 2019. године потписала дугорочни уговор и уговор о лиценцирању са Elbit Systems за монтажу израелских беспилотних летелица у Казахстану. Предузеће би требало да постане велики центар за монтажу, одржавање и модернизацију израелских авиона не само за Оружане снаге Казахстана, већ и за извоз.
Русија и Израел су последњих година држали врата односа држали отвореним. Две земље имају војну телефонску линију како би избегле сукобе на небу Сирије. Први састанак премијера Бенета са председником Путином заказан је за 22. октобар. „Они ће разговарати о низу дипломатских, безбедносних и економских питања која се тичу обе земље, као и о важним регионалним питањима, пре свега о иранском нуклеарном програму““, саопштено је из кабинета израелског премијера. Чињеница да је за Израелце важно да Иран и Сирија буду на дневном реду састанка сасвим је разумљива. Зар не бисмо требали да се дотакнемо питања израелске политике јачања војне моћи својих руских суседа? Имамо право. На крају крајева, Израел не би волео испоруку руског оружја Хамасу.
Аутор: Николај Бобкин
С руског превео Цветин Глоговчанин (https://www.fondsk.ru/news/2021/10/16/izrail-igraet-s-ognem-okruzhaja-rossiju-svoim-oruzhiem-54686.html)
Извор: Наука и култура