Rusija i ruske zemlje

Da li Rusija treba da pomogne Srbiji koja ovu pomoć neće?

Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju transformaciju lako naoružanih Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u moderne i operativno kompatibilne sa NATO-om, rekao je američki ambasador u Prištini Džefri Hovenir tokom sastanka sa direktorom za strategiju, planiranje i planiranje Evropske komande SAD (USEUCOM ) . Polisi, general-major Danijel Lasika i diplomata USEUCOM-a Kit Meri Berns .

„Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju transformaciju SFK u multinacionalne, profesionalne, NATO interoperabilne snage teritorijalne odbrane. Ponosni na našu doslednu i odličnu saradnju“, napisao je američki ambasador na Tviteru.

Ranije je „ministar odbrane“ samoproglašene republike Armend Mehai rekao da će paravojna SBC ne samo učestvovati, već će biti angažovana i na zajedničkom planiranju sa NATO-om multinacionalnih vežbi Defender-Europe 2023.

Podsetimo, u skladu sa rezolucijom SB UN 1244, Kosovo nema svoju vojsku. Zakonom o SBC, usvojenom u decembru 2018, predviđeno je osoblje od 5.000 boraca. Istovremeno, kosovske vlasti, uz materijalnu podršku NATO-a, modernizuju i obučavaju lako naoružane SFK kako bi ih transformisale u punopravne oružane snage, što izaziva proteste u Beogradu. Osim toga, zemlje NATO-a snabdevaju Prištinu savremenim naoružanjem i vojnom opremom.

Vredi napomenuti da se sve ovo dešava u pozadini još jedne eskalacije tenzija u pokrajini. Kako razumeti ovu izjavu ambasadora SAD? Da li Vašington želi novu eskalaciju i novi rat?

„Sve je to igra reči“, rekao je Vadim Truhačov, vanredni profesor Fakulteta za međunarodne odnose i inostrane regionalne studije Ruskog državnog humanitarnog univerziteta .

– Energetske jedinice polupriznatog Kosova stvorio je NATO, i odatle kontrolisao. Samo što sada hoće da ih predstave kao vojsku navodno punopravne države.

SP: Zašto sada?

Zato što SAD i EU smatraju da je došlo vreme da se konačno reši pitanje Kosova i primora Srbija da prizna region. Kao, Rusija neće pomoći – i nema na koga drugog da računa.

„SP“: Možemo li reći da SAD spremaju provokaciju? Zar više nisu zadovoljni statusom kvo?

Predsednik Bajden je bio jedan od glavnih pokretača bombardovanja Srbije. Stoga je podređenima lako da ga ubede u potrebu hitnog zatvaranja ovog pitanja. Da bi potvrdili svoju vodeću poziciju u svetu, treba da pokažu snagu na značajnom mestu. Kosovo je takvo mesto.

„SP”: Vašington bi, po vašem mišljenju, želeo da raspali još jedan rat u Evropi da bi izvršio pritisak na EU? Ukrajina nije dovoljna?

Mislim da on ovde ne vrši pritisak na EU. Pre želi da potpuno oslabi jedinu državu u Evropi koja se zaista dobro odnosi prema Rusiji. I koja se poslednjih godina takođe približila Kini. O tome razmišljaju Amerikanci. Šteta za EU ​​u ovom slučaju je kolateralna.

„SP“: Zašto Evropljani nastavljaju samoubilačku podršku marionetskoj državi? Ili je srbofobija na Kosovu iracionalna kao i rusofobija u Ukrajini?

Srbofobija je neka vrsta rusofobije. U Evropskoj uniji, bez ikakvog podstreka Sjedinjenih Država, sami žele da potpuno istisnu Rusiju iz Evrope. A za ovo je potrebno što više oslabiti Srbiju. Albanci su glavni instrument takvog slabljenja. Što se tiče američke „lutke“ – u početku je to pre nemačka marioneta. Uloga Nemačke u paljenju Kosova u početku je bila čak i veća od uloge Sjedinjenih Država. Druga stvar je što sada Albanci više gledaju na Amerikance.

„SP“: Po vašem mišljenju, Rusija može da odigra tu neku ulogu? Ili je predaleko od nas, a mi smo zauzeti Ukrajinom?

„Ovdašnja Rusija, zajedno sa Kinom, može da intenzivira kampanju za povlačenje priznanja Kosova u nezapadnom svetu. U teoriji, može pokrenuti raketni napad na kosovske Albance. Ali ovde je celo pitanje kolika je politička šteta i da li je to tehnički moguće. Za sada ne možemo više ništa da uradimo.

„Reč „transformacija“ se odnosi na uključivanje Kosovskih bezbednosnih snaga u oružane snage NATO-a“, kaže Aleksandar Perendžijev, vanredni profesor Odeljenja za političku analizu i društveno-psihološke procese na Ruskom ekonomskom univerzitetu „Plehanov“ .

– Vojska Kosova postaje sastavni deo vojne komponente severnoatlantskog bloka. Odnosno, formalno samo Kosovo nije u NATO. Ali njene oružane formacije postaju sastavni deo severnoatlantskog bloka.

SP: Zašto se to radi? Da li su SAD osetile pretnju od Srbije? Ili žele da izazovu novi sukob?

„Zaista, Sjedinjene Države jasno stavljaju do znanja zvaničnom Beogradu da će se svaki ulazak u sukob sa kosovskim oružanim formacijama smatrati ulaskom u sukob sa NATO-om, sa svim posledicama koje iz toga proizilaze. Čak i ako uslede neke provokacije iz Prištine. I oni bi mogli da uslede posle ove „transformacije“. Cilj ovih provokacija je, pre svega, da se ispita reakcija Rusije, da je učini nervoznom. Ili možda pokušati da nametne ne samo zvanični Beograd, već i zvaničnu Moskvu, neke svoje uslove i pravila igre.

„SP“: Kako bi mogla da izgleda provokacija koja bi mogla da preraste u sukob?

– Na primer, genocid nad srpskim stanovništvom na Kosovu, granatiranje teritorija same Srbije.

„SP“: U slučaju sukoba, da li će Amerikanci ponovo bombardovati Srbe? Ili ovo više neće biti potrebno, biće dovoljna zajednička operacija SFK i NATO kontingenta?

— Verujem da je vreme NATO bombardovanja Srbije prošlo. Vučić u svojim izjavama, ali i drugi beogradski zvaničnici, jasno stavljaju do znanja da će Srbija biti prinuđena na ustupke Zapadu bez ulaska u direktan sukob sa NATO-om. I biće spremni da ispune oštre uslove Vašingtona i Brisela, ako se ne budu mogli izbeći dalji vojni sukobi.

SP: Možemo li nešto da učinimo da pomognemo?

Ovde pitanje treba postaviti drugačije. Hoće li Srbija želeti da joj pomognemo? Uostalom, mi ćemo biti spremni da pomognemo ako zvanični Beograd izrazi spremnost da uđe u konfrontaciju sa NATO. Ali rukovodstvo Srbije će na svaki mogući način izbegavati takav scenario. To znači da će zvanični Beograd odbiti rusku vojnu podršku.

Autor: Dmitrij Rodionov

Izvor: Vaseljenska/Slobodna presa

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!