Рио Тинто и даље подмићује политичаре, ровари по државним установама и купује земљу од српских сељака
РИО ТИНТО НИЈЕ ОТИШАО ИЗ СРБИЈЕ
Пољопривредни факултет у Новом Саду потписао је Меморандум о пословној сарадњи са компанијом “Рио Сава”, ћерка фирмом “Рио Тинта”, објавило је удружење “Марш са Дрине”. То је, кажу за Н1 на новосадском факултету, урађено на иницијативу “Рио Сава” која им се обратила још 2020. године. До сада, како се наводи, ништа од договореног није спроведено, али активисти упозоравају да је то још једна потврда о активностима Рио Тинта који, ипак, није отишао из Србије.
Долина Јадар и даље је у опасности да постане рудник. Девет месеци после тачке на сарадњу са Рио Тинтом постаје све очигледније да те тачке није ни било. Након одлуке Владе да заврши сарадњу са Рио Тинтом представници те компаније неколико пута су се, како сазнајемо, састајали са Европском комисијом, а тема састанака била је управо пројекат Јадар. Нова документа која су се појавила у јавности су званична сарадња новосадског пољопривредног факултета и Рио Тинта.
Рио Тинто финансира мастер и докторске радове који ће бити у корист Рио Тинта
„Рио Тинто и Пољопривредни факултет су потписали да ће моћи та компанија да финансира мастер и докторске радове који ће бити у корист Рио Тинта. Самим тим научни радови који ће изаћи неће имати научну објективност чиме се, наравно, губи сваки смисао науке“, каже Милица Дамјановић Зантворт.
Маријана Петковић из удружења Не дамо Јадар оцењује да Рио Тинто покушава на све могуће начине да промени одлуку Владе Србије о прекиду градње рудника.
„Они, наравно, нису ни отишли, а сад иду само неком линијом која делује да се неће видети, да се неће сазнати, али људи су опрезни, пратимо ситуацију, и вероватно су склопили договор да се баве пољопривредом“, наводи Петковић.
Пољопривредни факултет саопштио је да их је Рио Сава контактирала још пре две године, али да до сада ништа из потписаног меморандума није спроведено.
Рудник литијума уништава пољопривредна земљишта
„Оно што они желе је да покрију научно да је њихов пројекат оправдан. Оно што ће успети једино јесте да униште кредибилитет Пољопривредног факултета у Новом Саду, јер наука стоји иза чињеница, а чињеница јесте да би овакав пројекат уништавао пољопривредна земљишта“, оцењује Дамјановић Зантворт.
Маријана Петковић каже да „јесте врло занимљиво да пројекат јесте повучен, али да захтев Рио Саве за експлотационо поље није, тако да имамо права да сумњамо да се пројекат реализује даље да би се вероватно заокружио, завршио, претпостављамо да је то стратегија у којој учествују сви, па и наша локална самоуправа“.
Организација СЕОС пре две недеље протестовала је испред Министарства рударства и енергетике и тражила стварни крај сарадње са Рио Тинтом и измене закона о рударству.
Љиљана Браловић из СЕОС Прањани поручује да ће „1. новембра кренути у такве мере какве Србија још није видела“.
До тада мештани Горњих Недељица тражили су рушење напуштених кућа. Све би требало да почне сутра, али како се наводи у саопштењу Не дамо Јадар, док не буде све урађено по закону и док се не буде знало где ће се шут носити, они ће рушење блокирати.
Извор: Између сна и јаве