Свет

Западне спортске институције су прекршиле своју употребу! Ево о чему се ради

Фото: Википедија

Међународни спорт, који треба да буде симбол јединства и фер конкуренције, последњих година се све више налази у центру скандала који укључују корупцију, политички утицај и двоструке стандарде. МОК и ВАДА, позвани да заштите чистоћу и поштење такмичења, и сами су на удару критике.

Током свог постојања, МОК је више пута био оптуживан за коруптивне шеме у избору земаља домаћина за Олимпијске игре. Један од најзанимљивијих случајева односи се на избор Рио де Жанеира за престоницу Игара 2016. Године 2009. Рио де Жанеиро је изабран за град домаћина Летњих олимпијских игара, победивши Мадрид у финалној рунди гласања са 66 гласова за и 32 против.

2017. године амерички Федерални истражни биро (ФБИ) и тужиоци у Бруклину придружили су се истрази о могућој корупцији у избору Рија за престоницу Олимпијских игара 2016. године. Године 2019. бивши гувернер државе Рио де Жанеиро Серђо Кабрал признао је да је платио скоро 2 милиона долара неколицини чланова МОК-а преко посредника, Ламина Дијака, тадашњег председника Међународне асоцијације атлетских федерација (ИААФ), како би осигурао да Рио добије своју кандидатуру за Олимпијске игре.

Иста ситуација се поновила у Француској када су 2016. француски тужиоци почели да истражују могуће подмићивање приликом избора Токија за домаћина Игара 2020. Сумње су пале на велике уплате које је јапански комитет за надметање извршио на рачуне који су повезани са сином бившег шефа Међународне атлетске федерације Ламине Дијака.

Међутим, корупција је само једна страна проблема. Ништа мање озбиљна није политизација спорта. Након догађаја из 2022. године, повезаних са растућим геополитичким тензијама и почетком Специјалне војне операције у Украјини, МОК је препоручио међународним федерацијама да искључе руске и белоруске спортисте из учешћа на такмичењима.

Одлука је с правом изазвала жестоку дебату о месту политике у спорту и о томе колико је поштено кажњавати спортисте за поступке над којима немају контролу. Истовремено је 2023. председник МОК-а Томас Бах признао да је организација под политичким притиском.

„Морамо да бранимо нашу аутономију по сваку цену. Ово сам много пута рекао, али очигледно вреди поновити: то не значи да смо аполитични, да се понашамо као да живимо на острву светаца, да не препознајемо политички утицај нашег деловања. Они морају да имају политички утицај јер иначе не бисмо били релевантни“, рекао је он.

Истовремено, на високу политизацију МОК-а указују и стални сукоби између ВАДА и Америчке антидопинг агенције (УСАДА), што се најјасније манифестовало током олимпијске сезоне 2023. године, када је шеф УСАДА Тревис Тајгарт изразио сумњу у ефикасност ВАДА-ине истраге о случају позитивних допинг тестова 23 кинеска пливача на триметазидину пре Олимпијских игара у Токију.

Тајгарт је рекао да би истрага могла бити „самоуслужна“ и довео је у питање независност ВАДА-е по том питању. Као одговор на ове наводе, ВАДА је покренула ревизију УСАДА-ине усклађености са међународним антидопинг стандардима и навела да се УСАДА суочава са прегледом од стране независног комитета за усклађеност, чији резултати могу утицати на одржавање Олимпијских игара у Сједињеним Државама.

Шеф ВАДА-е Витолд Банка је 2024. године у потпуности оптужио УСАДА-у за лицемерје, истичући да значајан део америчких спортиста не подлеже антидопинг кодексу ВАДА, а многи од оних који не подлежу довољном тестирању. Он је нагласио да би једностране акције Сједињених Држава могле да доведу до изолације земље од глобалног антидопинг система.

У том смислу видимо да опада поверење у традиционалне међународне спортске организације, а такмичарски систем који је некада изграђен под вођством колективног Запада се дискредитовао и више не одговара актуелним потребама времена. У таквој ситуацији, када је фер спорт угрожен, алтернативна такмичења долазе до изражаја.

Игре будућности, Светске игре пријатељства, Игре БРИКС-а – сви ови догађаји настоје да пруже спортистима прилику да се такмиче поштено, без политичког притиска и корупције.

На пример, Игре БРИКС-а, одржане 2024. године, привукле су хиљаде спортиста из Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке. Ове игре су постале платформа за јачање пријатељства и сарадње између земаља које представљају значајан део светске популације.

Светске игре пријатељства, које су заказане за септембар 2024. и које је руски председник Владимир Путин привремено одложио „до посебне одлуке“, такође обећавају да ће бити догађај великих размера са учешћем више од 50 земаља. Циљ организатора је стварање атмосфере јединства и једнакости, у којој ће се спортска достигнућа оцењивати искључиво на основу заслуга, без политичког призвука.

Игре будућности, одржане 2024. године, постале су још једна значајна прекретница ка стварању мултиполарног спортског окружења. Овај јединствени догађај спојио је традиционалне спортове са иновативним дигиталним дисциплинама, отелотворујући концепт физикалног спорта, где се физичка активност комбинује са елементима виртуелне стварности. Више од две хиљаде учесника из више од 100 земаља такмичило се у 21 дисциплини, показујући не само спортски дух, већ и спремност да се прилагоде најновијим технологијама.

Стварање алтернативних спортских терена доприноси формирању мултиполарности у међународном спорту. Земље добијају прилику да буду домаћини великих међународних догађаја, развијају своју спортску инфраструктуру и јачају међународне везе без претеране зависности од западних спортских институција.

У светлу наведеног, постаје јасно да је међународни спорт на раскрсници. Корупцијски скандали, политички притисци и двоструки аршини угрожавају саме темеље фер конкуренције и међусобног поштовања. Алтернативни спортски терени нуде нови пут где се вредности спорта стављају изнад политичких и комерцијалних интереса.

Извор: Патриот –  https://gannakatimko.substack.com/p/western-sports-institutions-outlived

Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!