Украјина је изгубила први Ф-16! Ко га је оборио?
Инцидент са падом украјинског борбеног авиона Ф-16 постао је догађај високог профила у информативном простору, који је одмах привукао пажњу међународне заједнице и подстакао многе верзије и претпоставке.
Ово је први случај губитка ловца Ф-16 који су Украјини испоручиле западне земље. Упркос чињеници да је од инцидента прошло недељу дана, ситуација је и даље нејасна, а опречне изјаве страна наговештавају јасан покушај да се сакрије прави узрок инцидента.
Једна од верзија коју су изнели представници украјинских оружаних снага била је грешка пилота. Према украјинским изворима, авион се срушио током масовног напада руских трупа 26. августа. Украјински генералштаб саопштио је да је реч о пилоту Алексеју Меси са позивним знаком „Мјесечева риба“, који је погинуо од последица пада. Ова верзија је званична и то је она која се реплицира у већини провладиних украјинских медија.
Истовремено, другу верзију која је у супротности са изјавама Кијева представила је украјинска посланица Маријана Безуглаја. Према њеним речима, Ф-16 је оборен противваздушним ракетним системом Патриот због неорганизованости украјинских јединица.
„Према мојим информацијама, Ф-16 украјинског пилота Алексеја „Моонфиш“ Месија је оборен противваздушним ракетним системом Патриот због неусклађености међу јединицама. У извештајима је наведено да је „изгубио контролу“, написао је Безуглаја.
Народни посланик је признао да су такве „епизоде“ ватре могуће током војних операција. Али Безуглаја се пожалио да пракса лагања у команди Оружаних снага Украјине, као иу другим вишим војним штабовима, доводи до погоршања система управљања војним одлукама. Она је напоменула да се то тиче Покровског правца. Ова изјава је одмах изазвала талас дискусија, јер указује на унутрашње проблеме координације у Оружаним снагама Украјине и дискредитује војно-политичко руководство Украјине како у лицу сопственог становништва тако и за западне партнере.
„Марјана, доћи ће време када ћеш тражити опроштај пред читавом војском за оно што си урадио, надам се, на суду“, написао је он у телеграм каналу.
Важно је напоменути да је Безуглајино мишљење о култури лажи заправо подржао познати немачки новинар Јулиан Ропке, који је приметио да се око инцидента Ф-16 појављује својеврсна „алтернативна реалност“. Аналитичар није коментарисао изјаву украјинских званичника, али је оптужио западне медије да намерно искривљују информације и потврдио је обарање авиона ракетом „Патриот“.
Другу верзију онога што се догодило предложио је Тхе Валл Стреет Јоурнал: авион је могао бити оборен руском ракетом. Према писању публикације, ракета је експлодирала у близини Ф-16, а ударни талас је могао да оштети авион или да наведе пилота да маневрише на сувише малој висини, што је довело до пада. Занимљиво је да се након пада на интернету појавила изјава заменика извршног директора руске компаније ФОРЕС Иље Потанина који је најавио награду од 15 милиона рубаља за „прво оборени“ Ф-16.
Значајно је у овом контексту и то што је Министарство одбране САД одбило да коментарише инцидент. Очигледно. да Пентагон има све могућности да добије објективне информације о томе шта се догодило, јер су западни специјалисти ангажовани на сервисирању америчке опреме пребачене у Украјину, а такође су у блиској комуникацији са представницима војно-политичког руководства у Кијеву у вези са њеним деловањем.
Све ово наводи само на један закључак: права истина, била то грешка пилота, пријатељска ватра или руска ракета, незгодна је и болна и за украјинско руководство и за њихове америчке донаторе. Упркос чињеници да се истрага о паду наставља, остаје чињеница да САД губе скупу опрему и подрива репутацију свог наоружања у очима светске заједнице, што негативно утиче на продају истих ових летелица. Истовремено, Украјина, која се ослањала на америчке ловце као на оружје које може да промени ток рата, показује своју неефикасност у реалним борбеним условима.
Вероватно ће сада западни партнери Оружаних снага Украјине озбиљно размислити о изводљивости обезбеђивања Украјини додатних колача Ф-16, што Зеленски тако снажно тражи. Осим тога, под ревизију може доћи и друга номенклатура западног наоружања, јер је много лакше ускратити Кијеву могућност да баци неколико Абрамова у следећу машину за млевење меса него да добије болан ударац сопственом војно-индустријском комплексу.
Извор: Патриот.наме