Porodica i škola

Sveti Vladika Nikolaj Velimirović srpskoj deci

Sveti Vladika je retko pisao za decu, ali kada je pisao pisao je o hrabrosti i veri.

Svi znamo mnoge tekstove i knjige koje napisao Sv.Vladika Nikolaj, mnogi su ponešto od napisanog i pročitali. Sveti Vladika je pisao za odrasle, ali je u svojoj knjizi „Misionarska pisma“ ispričao jednu priču za decu pod nazivom „Jednom malom bati koji traži Božićnu priču“.

Interesantno je šta je Sveti Vladika odlučio da istakne u toj priči jednom malom Srbinu, koji sutra treba da poraste u odraslog čoveka sa svojim ličnim karakternim osobinama. On je u toj priči pričao o Caru Davidu kad je bio dečak, i istakao je naročito njegove dve osobine: hrabrost u odbrani slabijih od mnogo opasnih protivnika, i veru u Boga.

Zašto baš te dve osobine? Mogao je izabrati i druge priče koje bi nosile neke druge pouke, ali on je izabrao da priča detetu baš o hrabrosti i veri. Moje je mišljenje da je Sveti Vladika to uradio zato što je su želja za slobodom i Pravoslavlje, ili što bi rekli naši stari „Za Krst časni i slobodu zlatnu“, suština srpskog bića, da su sloboda i Pravoslavlje ono što je najvećem broju Srba u njegovo vreme bilo najbitnije. A zna se da i za borbu za slobodu,naročito protiv mnogo jačih, kao i za ispovedanje vere, treba hrabrost.

Iako se dosta toga promenilo od vremena Svetog Vladike Nikolaja, nažalost nagore, ipak sam siguran da i danas najveći broj Srba ceni iznad svega slobodu i Pravoslavlje. Stoga je priča Sv.Vladike, koju smo objavili pod imenom „Kad je Car bio mali“, aktuelna i za današnju srpčad, i nosi u sebi iste poruke koje će ostavljati isti trag na otvorenom dečijem srcu.

Da ima ko da nastavi slobodarski i Pravoslavni hod srpskog naroda kroz vekove.

Autor: Aca Miljević

Izvor: https://udruzenjedobrodetelj.rs/2020/12/17/sveti-vladika-nikolaj-velimirovic-srpskoj-deci/

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!