Štetna odluka države Srbije o polasku u školske klupe đaka osnovaca
Nastaviti sa onlajn nastavom dok god traje epidemija korone
Zašto bi ugrožavala Srbija zdravlje školske dece? Dok traje ovakva široka epidemija korone đaci ne treba da idu u škole, jer je zaražavanje stanovništva proteklih letnjih meseci masovno i dovodi u opasnost obolevanje najmađe populacije.
A tada su ugroženi i roditelji i bake i dede i eto nepotrebnog velikog problema za sve porodice u Srbiji, a i za zdravstveni sistem, koji je na izmaku snaga i iscrpljen.
Zašto je Ministarstvo donelo odluku da deca do četvrtog razreda idu u školu od septembra? A da deca od petog razreda ne idu? Nego tek povremeno.
Ko je i na osnovu kojih argumenata doneo ovakvu štetnu, nerazumnu, tačnije suludu odluku? I podelio mlade na dve grupe, jednu do četvrtog i drugu grupu đaka od petog razreda?
Nije valjda da se viruletnost poklapa sa nižim i višim razredima?
U proleće ove godine kad je epidemija bila blaža deca školskog uzrasta imala su onlajn nastavu i to se pokazalo dobrim privremenim rešenjem , jer zaraza nije ušla u škole i među đake. Tako su sačuvani učenici osnovnih škola od zaražavanja, a i svi drugi iz njihovog okruženja.
I umesto da sada Ministarstvo prosvete i država nastave da štite đake, pogotovo jer je epidemija znatno masovnija a time i snažnija, i nastave sa onlajn nastavom doneta je nedovoljno promišljena odluka da se osnovci pozovu u školske klupe što može imati katastrofalne posledice po širenje epidemije korona virusom.
Zato se zalažemo da se nastavi sa onlajn nastavom dok god traje epidemija i izbegne masovnije zaražavanje.
Bili su ranije ratovi na mnogim prostorima Evrope i sveta i deca tada nisu išla u škole u mnogo dužem periodu: od pola godine, godinu i duže i kasnije je sve propušteno u obrazovanju ipak nadoknađeno. Naravno sada nisu ratne prilike, ali postoji realna opasnost po zdravlje najmlađih i zato ima još dovoljno vremena da država Srbija promeni svoju štetnu odluku o polasku u školske klupe naših osnovaca. Da odloži dolazak u škole, a otpočne nastava.
Na taj način će zaštiti i njih i njihove roditelje i bake i dede i izbeći nepotrebne zdravstvene probleme nacije, širenje zaraze i velike troškove. Ovaj stav dele i mnogi kompetentni lekari, pedagozi, sociolozi i psiholozi i na vreme upozoravaju na štetne posledice.
Bolje sprečiti nego lečiti!
Autor: Jovo Vukelić