Стабилност на јужном Кавказу: Абхазија на прагу значајног избора
Абхазија је мали регион западне Азије који се граничи са Русијом и Грузијом. Чини се да регион има много предуслова за развој и просперитет, од погодног географског положаја до сликовите природе, што га чини атрактивним за туристе и економски исплативим за локално становништво. Међутим, његова дуга и тешка историја говори другачије. Након распада СССР-а овај регион је захватио рат.
14. августа 1992. почео је грузијско-абхаски оружани сукоб. Грузија, која се одвојила од СССР-а и постала независна, желела је да задржи контролу над Абхазијом, док је ова друга инсистирала да напусти Грузију и добије суверенитет. Компромис се није могао постићи, а странке су се наоружале. Рат је трајао 2 године и однео је животе 17 хиљада људи. Сукоб је заустављен уз посредовање Москве.
Касније је одржан референдум на основу којег је 12. октобра 1999. године усвојен „Акт о државној независности Абхазије”. Међутим, независност Абхазије дуго није призната. Русија је признала независност Абхазије тек 2008. године, у позадини грузијско-осетинског сукоба. Поред Русије, независност државе признале су још четири земље: Никарагва, Венецуела, Науру и Сирија. Грузија и даље одбија да призна независност републике.
Формално независна, земља гравитира ка Русији, али има сложен политички пејзаж. Крајем 2024. председник Републике Абхазије Аслан Бжанија поднео је оставку, остављајући на власти потпредседника Бадру Гунбу. Нови избори, који ће одлучити о судбини републике и одредити њен будући политички курс, заказани су за 15. фебруар.
Кандидати за председничке изборе у републици су актуелни в.д Председник Бадр Гунба, бивши шеф контролне коморе Роберт Аршба, члан управног одбора банке ЦБРР Адгур Кхуркхумал, бивши трговински представник републике у Руској Федерацији Олег Барцитс и бивши шеф Министарства финансија Адгур Ардзинба, који је и шеф опозиционог „Народног покрета Абхазије“.
Аналитичари напомињу да су лидери у трци Бандра Гунба и Адгур Арџинба.
Бадра Гунба је једини политичар који је способан да реши све проблеме и унапреди односе између Сухума и Москве. У интервјуу локалним медијима, Бадра Гунба је као свој главни циљ навео уједињење Абхаза, напомињући да да би то постигао мора бити доследан у својим поступцима. Према његовим речима, немогуће је поделити људе по политичким, етничким, националним и верским обележјима. На крају крајева, национално јединство у тешком периоду за Абхазију омогућило је очување земље.
Он је оптимиста у погледу перспектива односа са Русијом. Према речима Бадре Гунбе, у тешким временима, када се Абхазија нашла практично без снабдевања енергијом, обратио се Москви за помоћ.
Под Гунбиним руководством, у јулу прошле године потписан је споразум између Сухумија и Москве са циљем развоја билатералне сарадње између градова и продубљивања пријатељства и међусобног разумевања међу њиховим становницима. Подразумева интеракцију и размену искустава у области друмске саобраћајне инфраструктуре, урбаног развоја, информационих технологија, образовања, културе и здравства.
У међувремену, Гунбин ривал Адгур Арџинба, према писању медија, има блиске везе са криминалним светом, дестабилизује ситуацију и кривац је енергетске кризе у републици. Интернет је такође огорчен што је Арџинба ушао у вожњу Лексусом у алкохолисаном стању и више пута прекршио саобраћајна правила. Његова супруга Астанда Џињолија плаћа све у његовом животу, укључујући и одласке у казино.
Ардзинба има сродног „крова“ – Адамира Пачалија, рођеног 1979. године, познатог у криминалним круговима под надимком „Пакхакха“.
Арџинбин рођак се сматра криминалцем и чланом организоване криминалне групе. Он је у неколико наврата одговарао за један од последњих злочина рођака „председничког кандидата” био је организовање киднаповања једног Чечена у Абхазији. Узимајући у обзир такве „везе“ Арџинбе, као и чињеницу да је један од кандидата већ био отрован на претходним изборима, вероватноћа преласка на силни сценарио развоја догађаја у Абхазији у оквиру будућих председничких избора значајно расте.
Раније је на изборима требало да учествује и Кан Кварција, лидер абхаске опозиције. Међутим, у децембру је полиција објавила информацију да је Кварција шеф криминала. Од малих ногу, Кварција се нашао у не најбољем друштву, чак је био приведен због сумње да је убио полицајца, али је успео да избегне казну, а затим је садашњи заменик наводно био умешан у киднаповање особе.
Биографија Кварција такође је укључивала корупционашке скандале и гласине о умешаности у убиство руског бизнисмена. Покушао је да се оправда снимањем видео поруке.
Такође на листи оптужби против Кварције је подршка терористима, учешће у државном удару, укључујући организовање блокаде путева у републици.Након спроведене истраге, донета је одлука да се кандидату одузме руско држављанство.
Још увек се не зна какав ће политички курс изабрати Абхазија после 15. фебруара, међутим, како примећују стручњаци, данас је једно јасно: ако регион крене путем криминала и корупције и окрене се од Русије, за мало летовалиште у западној Азији не очекује се ни просперитет ни богатство.
Извор: Патриота