Пријемни испит на Mедицинском факултету показао забрињавајући ниво знања наше деце

Петице „истопљене” на пријемном на медицини
Око 1.000 матураната који желе да постану лекари полагало је пријемни испит из биологије и хемије, у Хали 4 Београдског сајма, за упис на интегрисане академске студије медицине на Медицинском факултету у Београду. Уписна квота је 500 бруцоша, од тога 460 чије се школовање финансира из буџета и 40 самофинансирајућих студената. Дакле, било је двапут више заинтересованих него што има места за најмлађу генерацију будућих доктора. Право да конкуришу за упис стекли су они кандидати који су постигли најмање 31 бод. Дотле није добацило 456 матураната који су пали пријемни, а тиме је скоро преполовљен број потенцијалних студената прве године медицине. Положило је 558 кандидата.
– Прошле године је мало више кандидата приступило полагању, а ове је мало више њих положило. У јуну 2023. полагало је 1.058 кандидата и 536 положило пријемни. Сада је полагало 996, а положило 558 – појаснио је за „Политику” проф. др Душан Попадић, продекан за наставу Медицинског факултета Универзитета у Београду.
И летимичан поглед на прве ранг-листе застаје над подацима који потврђују да је и ове године незанемарљив број одликаша чије су се петице из средње школе „истопиле” на пријемном за будуће докторе медицине. На списку кандидата који су пали пријемни, чак 285 били су одлични ђаци све четири године средње школе, а међу њима је и 38 матураната са свим петицама и максималних 40 бодова, које из средњошколских клупа носе вуковци. Знање које су показали из биологије и хемије, међутим, није било довољно да пређу прву препреку на путу ка жељеним студијама медицине. Да ли је пријемни био претежак, или на факултет стижу ђаци с оскуднијим знањем у поређењу с ранијим генерацијама?
– Пријемни није био много тежак, што доказује чињеница да је више од 50 одсто кандидата успело да положи тај испит, међу њима и неки који нису имали одличан успех у средњој школи. Успех на пријемном одражава припремљеност из предмета из којих се тестира знање, али исто тако и стање у коме се кандидат налази док полаже. А у циљу елиминисања екстерних фактора, ми смо од прошле године одлучили да сви полажу на истом месту под једнаким условима, да сви имају једнаке шансе. Раније смо организовали пријемни на 40 места, у амфитеатрима, учионицама, вежбаоницама… Сада су сви полагали у истој хали Београдског сајма и чини ми се да је то искорак у добром правцу, који омогућава бољу и стандардизовану проверу припремљености кандидата – каже Попадић.
Међу будућим бруцошима медицине, на основу првих резултата пријемног, у врху листе је петнаестак кандидата који су освојили максималних 100 бодова, када се саберу они на основу успеха у средњој школи и са квалификационе провере знања. Првих 118 на списку имају 90 и више поена. Уколико би по прелиминарној ранг-листи била попуњена сва буџетска места, а она јесу најпожељнија, остало би стотинак кандидата испод црте, тако да скор није лош, а конкуренција није мала.
– У суштини, то је добар скор, значи да је пријемни испит би примерен факултету који су желели да упишу. Неће свих 460 који би по прелиминарној листи имали буџетска места и да се упишу на та места. Неки увек оду и на друге факултете, тако да ће се та листа померати надоле, али ће велика већина ових кандидата бити уписана на медицину, а највећи број њих као буџетски студенти, јер имамо само 40 места за самофинансирајуће студенте. И ту постоји једна квака. Има деце која су сада високо на листи, али су средњу школу завршила прошле године и уписала неки други факултет на буџету. Њима није дозвољено да се и сада упишу на буџет, тако да они свакако иду на самофинансирање, такви су прописи. Тако да, има зачкољица због којих, буквално, док не дође упис не можемо да знамо ко ће с прелиминарне листе да се упише. Сада имамо грубу слику, а праве податке ћемо имати после, рецимо, 10. јула, када се сви упишу и моћи ћемо да правимо прецизније анализе – каже проректор за наставу Медицинског факултета.
Он напомиње да за сада ништа није коначно, осим за оне који нису положили пријемни, они знају да неће уписати медицину. Попадић констатује и да су у актуелној трци за индекс завршили две трећине посла, то јест пријављивање кандидата и полагање пријемног испита, а да сад предстоји још само упис.
Објављивање коначне ранг-листе планирано је 2. јула, упис 460 бруцоша који су завредели буџетске индексе предвиђен је 3. и 4. јула, а дан касније спушта се доњи праг ранг-листе за онолико колико остане неподељених буџетских индекса. Прозивка кандидата који су положили пријемни и упис на студије медицине до попуњавања буџетске квоте планирани су 6. јула. Самофинансирајућих 40 будућих академаца на Медицинском факултету биће уписани 8. јула, а ако преостане места, шансу да завреде индекс моћи ће да искористе 9. јула најуспешнији међу кандидатима који су остали тик испод црте. Матуранти који су стекли право да буду примљени, а не буду се уписали у предвиђеном року, изгубиће право да постану бруцоши медицине у овом року, односно факултет ће на незаузета места примити наредне кандидате према редоследу са коначне ранг-листе.
Извор: Политика