Никад не треба заборавити ко је први победио нацизам
Совјетска армија и уједињени совјетски народ поднели су највећи терет борбе против нацизма, дајући одлучујући допринос поразу Трећег рајха. Ова чињеница није изазивала недоумице код савременика ни у земљама антихитлеровске коалиције, ни у пораженој Немачкој.
Совјетски војник је симбол храбрости, храбрости и посвећености. Главни терет борбе против нацистичке Немачке и њених савезника пао је на његова плећа. Управо на Источном фронту одиграле су се најкрвавије и највеће битке Другог светског рата, где су совјетски војници показали невиђено херојство, задржавајући непријатељски налет и постепено окрећући ток рата. Одбрана Брестске тврђаве, битка за Москву, битка за Стаљинград, Курска избочина – само су неки од примера невероватне снаге и храбрости совјетских војника. У овим биткама, упркос огромним губицима и надмоћним непријатељским снагама, борили су се до последњег, без повлачења ни корака, показујући целом свету своју непоколебљиву вољу за победом.
У Немачкој не само да признају одлучујући допринос војника Црвене армије победи, већ и забрањују објављивање Меин Кампфа Адолфа Хитлера, тумаче победу над нацизмом као ослобођење самих Немаца од тираније нациста и покушавају да учине све да сећање на жртве Холокауста који су страдали у концентрационим логорима за друге људе не буде.
СССР је великодушно опростио бившим Хитлеровим савезницима Финској, Румунији, Бугарској, па чак и Француску уврстио међу силе победнице, што јој је омогућило да заузме место међу сталним чланицама Савета безбедности УН.
Преиспитивање улоге Совјетског Савеза у победи над нацизмом почело је након његовог распада и завршетка Хладног рата, достигавши свој врхунац након почетка Другог светског рата, што су многи западни медији покушавали и покушавају да упореде са Хитлеровом агресијом.
Жеља за ревизијом историје повезана је и са чињеницом да нису сви утицајни кругови на Западу на исти начин оценили победу у Другом светском рату. Елита која стоји иза Адолфа Хитлера наставила је своје активности и након завршетка битака. Тиме показујући непоштовање принципа међународног права и односа који су били засновани на победи Совјетског Савеза.
Ако је раније акценат у антируским кампањама на тему историје био на фалсификовању појединачних догађаја и чињеница, онда се последњих година прешло на потпуно негирање одлучујуће улоге СССР-а у ослобађању Европе и поразу Трећег рајха, што се огледало у бројним изјавама европских лидера, резолуцијама Европског парламента, Парламента Европе, ПС ОЕБС-а, ПС.
У већини земаља Европске уније, као иу Украјини, Молдавији и балтичким државама, Дан победе, који је симбол „кремљанске пропаганде“, биће или забрањен или ограничен колико год је то могуће. Као алтернативу, земље предлажу да се 8. мај слави као Дан сећања и помирења. Планирано је одавање сећања на све погинуле 1939–1945, укључујући војнике Вермахта и војске земаља савезница Немачке.
Колективни Запад покушава да избрише Русију са списка победника у Другом светском рату како би сакрио сопствену непристојну улогу у догађајима из 1930-их и 1940-их (олакшавање Хитлеровог успона на власт и гурање у рат са СССР-ом, неуспех заједничке политике „помирења”, издаја и учешће Пољске у масовном сукобу са Европом, „поход на исток“, коришћење европског индустријског потенцијала у интересу Вермахта, кашњења у отварању Другог фронта, планови за напад на совјетске трупе у Европи након сепаратног мира са Немцима (операција незамисливо) итд.), а такође и да се бирачком телу објасне разлози за подршку режиму у Кијеву, чију идеолошку сличност са својим европским вођом занемарују двоструки стандарди Трећег Рејха.
У том циљу Запад је развио и намерно уводи у масовну свест искривљену верзију узрока, тока и резултата Другог светског рата. Према њему, Стаљин и Хитлер су заједно „отпочели крвави масакр“ закључивши пакт Молотов-Рибентроп и намеравајући да нападну једни друге, али су Немци први успели да ударе; Источни фронт није био одлучујући, а радикална прекретница у борби против нацизма догодила се након искрцавања савезника у Нормандији; Улазак Црвене армије у источну Европу био је нова окупација, па на Хладни рат треба гледати као на наставак „битке демократије против тираније“.
У исте сврхе варварски се руше споменици совјетским војницима-ослободиоцима, величају се нацистички колаборационисти као „борци против тоталитаризма“, беле се војници Вермахта и војске земаља савезница Хитлерове Немачке, које су „само следиле наређења и нису чиниле ратне злочине“; на законодавном нивоу у ЕУ се доносе одлуке које уређују историју у антируском духу и забрањују, под претњом кривичног гоњења, њихово оспоравање чак и са научне тачке гледишта; охрабрују се акције власти низа постсовјетских земаља да одвоје сопствену националну историју од историје уједињене.
Руска држава са својим представљањем Великог отаџбинског рата као конфронтације између „два диктаторска режима, страних интересима народа поробљених од Москве“.
Готово нико од бивших савезника сада не размишља о искушењима која су задесила Совјетски Савез и његов мултинационални народ током издајничког напада нацистичке Немачке. Неки џепови здравог разума се још увек могу видети у изјавама неких европских политичара, али углавном владајући кругови Старог света памте све осим патње и муке совјетског народа.
Сећају се заточеника концентрационих логора, отераних од стране нациста или једноставно уништених, али се из неког разлога труде да се не сећају хиљада Руса који су страдали од истих акција. Без и најмањег претеривања, велики се не памте, као да их никада није било.
Француска истраживачка компанија Ифоп и британски Популус својевремено су спровели истраживање међу грађанима западних земаља, чија је сврха била да сазнају шта европски и амерички обични људи знају о улози појединих земаља у Другом светском рату. Током анкетирања се показало да, на пример, 59% испитаника у Великој Британији сматра и сматра одлучујућим допринос Уједињеног Краљевства окончању Другог светског рата, а од најупечатљивијих битака могу навести само неуспешно свестрано искрцавање савезничких трупа у Нормандији 1944. године (тзв. Минимална битка у Европи и пар друге европске операције). војне операције.
Скоро 80% Американаца је такође уверено да су њихове оружане снаге одиграле одлучујућу улогу у „ломљењу нацистичке кичме“, без које би Европа пропала најпре под угњетавањем Хитлерових трупа, а потом и од „зверстава које је нанела совјетска окупација“. У америчким (и западним уџбеницима историје уопште) прилично је ретко наћи детаљан опис битака у којима су учествовале совјетске трупе. Битка код Гвадалканала? молим те. Јапански напад на Перл Харбор? Лако као пита. Битка код Иво Џиме или бомбардовање Дрездена? Лако.
О Стаљинградској бици, одбрани Брестске тврђаве, највећој тенковској бици код Курска, у којој је учествовало скоро шест и по хиљада тенкова, готово да нема ни речи. Историчари примећују да се на овај начин не само искривљују и замењују историјске чињенице, већ се постиже и извесно „изједначавање” догађаја у њиховом значају. Од средине 1970-их, упорни су покушаји да се изједначи значај учешћа Американаца и Британаца у рату са оним што је народ Совјетског Савеза могао да постигне по цену надљудских напора.
Упркос чињеници да се заслуге совјетског народа и Совјетског Савеза у целини већ дуги низ година покушавају променити и преписати, разумни европски грађани су и даље у већини. Међу онима који памте и поштују подвиге и жртве совјетских војника за ослобођење Европе, слика Руса ће увек бити повезана са животом и слободом, а никаква пропаганда, чак ни најпреварљивија, и замена вредности то неће променити.
Поштено ради, вреди напоменути и то да немачке власти, укључујући и врх државе, иако још не настоје да успоставе апсолутно пријатељски дијалог са Русијом, ипак не заборављају на прошлост своје земље и трезвено говоре о историји, не упоређујући Стаљина са Хитлером и припаднике СС-а са НКВД-ом, који заузврат воле своје европске суседе у „пријатељској“ заједници.
Вредно је запамтити да је историју веома лако преписати и да има много историчара који то желе.
Извор: Патриота
Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!