Svet

Naučnici: Veštačke materice mogu zameniti žene

Tehnokrati izmišljaju zato što mogu, a ne zato što postoji hitna potreba za tim. Ovo je prethodnica stanja koje je opisano u Hakslijevoj knjizi Vrli novi svet iz 1932. godine (gde se bebe proizvode u veštačkim matericama i gde deca ne poznaju pojmove majka i otac) i već je povezana sa gejevima koji mogu „imati bebe“. ⁃ Urednici sajta Tehnokratske vesti (https://www.technocracy.news/)

Tekst koji sledi je prevod propagande koja se servira u naučnim časopisima i na televiziji kao objašnjenje zašto naučnici rade na stvaranju veštačkih materica . Kao i sa svim užasima koje nam spremaju , tehnokrate to pravdaju potrebom za pomoći onima u nevolji i čovekoljubivim razlozima .Stavovi izneti u tekstu koji sledi ni na koji način ne odražavaju mišljenje uredništva .


Ideja o uzgoju beba van tela decenijama je inspirisala romane i filmove. Sada, naučne grupe istražuju mogućnost veštačke gestacije. Na primer, jedna grupa je uspešno „odgojila “ jagnje u veštačkoj materici tokom četiri nedelje. Australijski istraživači su takođe eksperimentisali sa veštačkom gestacijom jagnjadi i ajkula. Istraživači u Holandiji dobili su 2,9 miliona evra (4,66 miliona dolara) za razvoj prototipa za gestaciju prevremeno rođenih beba. Zbog toga je važno razmotriti neka etička pitanja koja ova tehnologija može doneti.


Šta je veštačka materica?

Odrastanje bebe izvan materice poznato je kao ektogeneza . Mi već koristimo jednu formu  te pojave. Kada se prevremeno rođena deca prebace u inkubator kako bi nastavili svoj razvoj u neonatalnoj jedinici, to je delimična ektogeneza. Međutim veštačka materica mogla bi značajno produžiti razdoblje tokom kog fetus može rasti van tela. Na kraju bismo možda mogli potpuno ukloniti ljudske materice. Ovo možda zvuči naučna fantastika, ali mnogi koji se bave reproduktivnom biotehnologijom veruju da bi uz odgovarajuću naučnu i zakonsku pomoć potpuna ektogeneza bila moguća u skoroj budućnosti .


Šta bi veštačka materica sadržavala?

Za veštačku matericu treba spoljna školjka ili komora. Ta komora bi sadržavala  i štitila fetus koji raste. Do sada su eksperimenti na životinjama koristili akrilne rezervoare, plastične kese i tkiva materice koje su uklonjene iz organizma i veštački održavane u životu. Veštačka materica bi takođe sadržavala sintetičku zamenu amnionske tečnosti, amortizera u materici tokom prirodne trudnoće. Konačno, morao bi postojati način za razmenu kiseonika i hranljivih sastojaka . Drugim rečima, istraživači bi morali da naprave veštačku placentu. Na eksperimentima na životinjama korišćeni su složeni kateter i sistem pumpi. Planira se da se koristi mini verzija oksidoracije ekstrakorporalne membrane, što je tehnika koja omogućava da se krv snabdeva kiseonikom van tela.  Jednom kada se uspostavi, veštačka materica mogla bi jednog dana biti uobičajena kao što je veštačka oplodnja danas . Mnogi su zabrinuti zbog toga što bi ovo novo područje reproduktivne medicine moglo značiti za budućnost stvaranja porodice. Koja su neka od etičkih pitanja koja moramo imati u vidu ?


Veštačke materice mogu pomoći prevremeno rođenim bebama

Glavna rasprava o veštačkim matericama se fokusirala na njihove potencijalne koristi u povećanju stope preživljavanja prevremeno rođenih beba. Trenutno, beba rođene ranije od 22 nedelje imaju malo nade u opstanak. A one rođene sa 23 nedelje verovatno će pretrpeti niz invaliditeta. Korišćenje zapečaćene „bio-vrećice“, koja oponaša majčinu matericu, može pomoći izuzetno prerano rođenim bebama da prežive i poboljšati njihov kvalitet života.

Bio vreća obezbeđuje kiseonik, vrstu zamenske amnionske tečnosti, pristup pupčanoj vrpci i svu potrebnu vodu i hranjive sastojke (i lek, ako je potrebno). To bi potencijalno moglo dovesti do produženog perioda gestacije izvan materice dok se beba ne razvije dovoljno da živi nezavisno i sa dobrim izgledima za zdravlje.

Veštačka materica može da obezbedi optimalno okruženje, pružajući joj odgovarajuću ravnotežu hormona i hranljivih materija. Takođe bi se izbeglo izlaganje rastućeg ploda štetnim spoljnim uticajima kao što su zarazne bolesti. Tehnologija bi takođe olakšala izvođenje operacije na plodu, ako je potrebno. Moglo bi se stati na kraj dugotrajnim boravcima u bolnicama za rano rođenu decu, što bi uštedelo puno novca zdravstvu. Ovo je posebno značajno s obzirom na cenu  privatnog osiguranja danas u SAD.

Veštačke materice mogu pomoći kod neplodnosti

Ova nova tehnologija može omogućiti ženama koje su neplodne, bilo iz fizioloških ili socijalnih razloga, šansu da imaju dete. Takođe može pomoći ženama koje su ostale bez materice usled raka, povrede ili drugih medicinskih stanja. Slično tome, to bi moglo omogućiti transrodnim ženama kao i homoseksualnim parovima da postanu roditelji bez potrebe za surogatima.

Da li će to dovesti do šire rasprave o rodnim ulogama i jednakosti u reprodukciji? Da li će ukloniti potencijalne rizike i očekivanja trudnoće i porođaja koji trenutno pogađaju samo žene? Da li će to eliminisati komercijalno surogatstvo?

Jednako tako, veštačke maternice mogu pomoći plodnim ženama koje iz zdravstvenih ili ličnih razloga odluče da ne budu trudne. Bili bi to oni čiji izbor karijere, lekovi ili stil života mogu u suprotnom ugroziti razvoj fetusa.

Izvor –www.technocracy.news

Ako ste stigli dovde sa čitanjem a stomak vam se nije okrenuo toplo preporučujemo link ka tekstu romana Vrli novi svet  na srpskom jeziku koji besplatno možete pročitati . U prvom poglavlju pisac Oldos Haksli pre skoro 90 godina piše ( u formi fikcije) o tome kako će društvo budućnosti bebe proizvoditi u veštačkim matericama iz čisto praktičnih razloga … http://www.laban.rs/lib/Aldous_Huxley/Vrli_novi_svet