Научници откривају Фајзерове „вруће серије вакцина“ које штете само одређеним групама становништва
Ново рецензирано истраживање научника из организације “Children’s Health Defense“, у сарадњи са истраживачима из Данске и Чешке Републике, открило је значајне разлике у стопама нежељених догађаја повезаних са одређеним серијама вакцине против КОВИД-19 компаније Pfizer-BioNTech.
Објављено у часопису Science, Public Health Policy and the Law, истраживање наглашава озбиљну забринутост у вези са праксама производње вакцина, укључујући недостатак инспекције завршних бочица и одсуство провера контроле квалитета за очување и складиштење производа. Истраживање су водили научници CHD-a, укључујући др Брајана Хукера, главног научног директора, и Карла Јаблоновског, доктора наука, вишег истраживача.
Анализа 156 серија вакцина открива веће стопе повреда од вакцина међу одређеним серијама
Студија је анализирала 156 различитих серија вакцина дистрибуираних од децембра 2020. до априла 2022. Истраживачи су пратили где је вакцина произведена и дистрибуирана и повезивали серије са повредама вакцинама које су пријављене Систему за извештавање о нежељеним догађајима вакцине (VAERS).
Подаци нису били лако доступни и морали су да се добију путем захтева Закона о слободи информација, који је прибавила Мрежа за акцију информисаног пристанка. Анализа је открила да су ране серије, посебно оне које су послате у болнице и владине агенције, имале веће стопе озбиљних нежељених догађаја (SAE).
Од 977.542 нежељених догађаја пријављених Систему за извештавање о нежељеним догађајима вакцине (VAERS), 455.820 (46,7%) је било повезано са Фајзер вакцином. Иако је само 29% ових извештаја укључивало бројеве серија, истраживачи су успели да повежу 290.835 озбиљних догађаја са одређеним серијама.
Анализа је категоризирала нежељене догађаје у три категорије: неозбиљне, озбиљне и оне које укључују смрт. Неозбиљни нежељени догађаји укључују благе алергијске реакције (нпр. осип, свраб), привремену нелагодност или бол на месту ињекције, благу температуру или главобољу, умор или слабост. Неозбиљан нежељени догађај указује на то да је телу појединца нанета непотребна штета, али је проблем решен или није био опасан по живот. У анализи, укупно 78% SAE-ova није било озбиљно.
Озбиљан нежељени догађај укључује хоспитализацију, ситуације опасне по живот или инвалидитет. Ово обично укључује стања као што су анафилакса, тромбоза, Гуиллаин-Барреов синдром, тешки респираторни дистрес, напади, мождани удар и миокардитис, да споменемо само неке. У анализи, 20% свих нежељених догађаја било је озбиљно, а 2% је укључивало смрт примаоца.
Истраживачи критикују производни процес и недостатак контроле квалитета за мРНА вакцине
Истраживачи су критиковали производни процес за мРНА вакцине, рекавши да никада није требало да буде одобрен. Истраживачи су упозорили да постоји „екстремно велика“ варијабилност међу серијама вакцина, што сугерише да је било неадекватне контроле и надзора производње. Резултате студије потврдиле су сличне студије из Данске и Чешке, које су такође пријавиле веће стопе нежељених догађаја повезаних са одређеним серијама, посебно у раној фази дистрибуције вакцине.
Извор: Логично