Svet

Mic po mic Aušvic – Teorija zavere je postala zavera

Evropska komisija predstavila je danas predlog za uspostavljanje okvira za moguće uvođenje digitalnog evra, uz obavezno prihvatanje gotovinskog plaćanja kako bi se smirio strah od potpunog nestanka gotovine. Takođe su predložili da digitalni evro dobije status zakonskog sredstva plaćanja u evrozoni, kao što trenutno imaju evro novčanice i kovanice. Dakle, druga teorija zavere postaje zavera.

Izvršni potpredsednik Komisije Valdis Dombrovskis rekao je da će današnji predlozi osigurati da gotovina i dalje bude dostupna, dok će Evropskoj centralnoj banci omogućiti da razvije praktične aspekte digitalnog evra. On je dodao da bi digitalna plaćanja u evrima bila bezbedna i praktična, bez obzira da li se radi o onlajn ili oflajn transakciji. Uvođenje digitalnog evra planirano je do 2028. godine.

Digitalni evro bi pružio slične mogućnosti karticama i aplikacijama koje se danas koriste, ali bi omogućio i plaćanje bez pristupa internetu, što nije moguće sa postojećim načinima plaćanja. tzv. oflajn digitalni evro bi omogućio transakcije čak i kada ne postoji internet veza, pod uslovom da je druga strana u transakciji fizički prisutna. To bi omogućilo plaćanje čak i u udaljenim područjima sa lošom internet vezom ili u situacijama kada nema komunikacione mreže ili struje.

Konačnu odluku o uvođenju digitalnog evra donosi Evropska centralna banka, iako su za usvajanje zakonskog okvira zadužena zakonodavna tela EU, Savet i Parlament. Prema navodima Komisije, biće potrebno nekoliko godina pre nego što digitalni evro uzme maha, a to sigurno neće biti pre 2028. godine.

Digitalni evro bi bio ekvivalentan gotovini. Za razliku od kriptovaluta, digitalni evro bi izdavala centralna banka, što bi obezbedilo njegovu sigurnost, stabilnost vrednosti i razmenu za evro gotovinu. Kriptovalute, s druge strane, mogu imati značajne fluktuacije u vrednosti i nema garancije da će biti zamenjene za evro gotovinu.

Digitalni evro bi se mogao koristiti bilo gde u evrozoni, bez obzira na to gde se osoba nalazi ili koju banku ili provajdera platnih usluga koristi. Plaćanje bi bilo moguće 24 sata dnevno, 365 dana u godini.

Jedna od prednosti digitalnog evra je to što bi omogućio ljudima bez bankovnih računa da vrše digitalna plaćanja i besplatno pristupaju osnovnim uslugama. To bi uključivalo pretvaranje gotovine u digitalni evro i obrnuto. Trenutno oko četiri miliona ljudi u EU nema bankovni račun, što im ograničava korišćenje e-trgovine i drugih usluga.

Komisija tvrdi da bi digitalni evro poboljšao privatnost korisnika, a korišćenje digitalnog evra bez internet veze obezbedilo bi isti nivo privatnosti kao i korišćenje gotovine.

Cilj današnjih predloga Komisije je da se obezbedi da oni koji to žele mogu da nastave da koriste gotovinu, kako bi se zakonski regulisala obaveza prihvatanja gotovine. To bi sprečilo kompanije da jednostrano uvedu isključivo bezgotovinsko plaćanje. Komisija naglašava da digitalni evro neće zameniti gotovinu, već će biti dodatna opcija plaćanja.

Banke su zabrinute zbog mogućeg gubitka prihoda ukoliko pojedinci masovno povlače svoje depozite sa svojih računa i pretvaraju ih u digitalni evro, koji ne bi bio uključen u njihove bilanse kao novčanice i kovanice. Stoga Komisija predlaže da se ograniči iznos koji pojedinac može da poseduje u digitalnoj valuti.

Neki kritičari su opravdano zabrinuti da bi uvođenje digitalnog evra moglo dovesti do gubitka finansijske nezavisnosti pojedinaca i stvoriti osećaj da su u digitalnom koncentracionom logoru, gde pojedinac gubi sposobnost da se odupre kontroli i ograničenjima. Ističu važnost da uvođenje digitalnog evra rezultira situacijom u kojoj pojedinci nemaju pravične mogućnosti i pristup finansijama.

Moć nad centralnim bankama je još jedno veliko pitanje. Ko postavlja ljude koji vode centralne banke i za koje oni rade. Setimo se samo odluka Hrvatske narodne banke, koja često donosi odluke koje idu u prilog stranim bankama. Prisetimo se rasprodaje hrvatskog zlata u trenutku kada je bilo najjeftinije. Uvođenjem digitalnog evra stvara se novi svet kontrole koji će naštetiti mnogima.

Prilagodili srbskom jeziku uredništvo Borba za istinu.

Izvor: Logično.kom

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!