Svet

Klimatske karte izmanipulisane da obmanu javnost

Rekordi hladnoće i snega postavljeni su širom sveta i ove zimske sezone i tokom proleća. Na svim kontinentima zabeležene su hladnoće i padavine koje značajno odstupaju od tzv. klimatskih normi, što je prosek istih podataka merenja tokom tri decenije. New Times je o tome izveštavao nekoliko puta. Takođe smo nedavno detaljno pogledali podatke o temperaturi, snegu i ledu za mesece april i maj iz celog sveta i pronašli neke veoma interesantne razlike. Između ostalog, ove zimske sezone snežna masa i količina vezane vode na severnoj hemisferi bila je daleko iznad normale.

Foto: RTL Luksemburg

Hladan april u Luksemburgu. Ova mala zemlja imala je jedan od najhladnijih i najvlažnijih aprila u istoriji. Prosečna temperatura je bila hladnih 8 stepeni Celzijusa tokom celog meseca. To je za 1,6 stepeni manje od proseka za period 1991-2020. U „kreativnoj” globalnoj temperaturnoj mapi NOAA za april, koju sistemski mediji prezentuju javnosti, navodi se da su zemlje Beneluksa „toplije od proseka”.

Prema kanadskom klimatskom telu, Environment and Climate Change Canada (ECCC), njihova statistika je pokazala da je količina vode vezane u snežnoj masi severne hemisfere krajem aprila ove godine iznosila oko 2.600 kubnih kilometara vode, u poređenju sa norma od oko 1.600 kubnih kilometara. To znači da je ova zima bila više od 60 procenata snežnija od norme za godine 1998-2011 (pogledajte „Rekordno hladno i snežno proleće širom sveta – Hladno okaljeni Mongoli traže pomoć“ u Nya Tideru). To je vidljivo, između ostalog, i po visini snežnog pokrivača u SAD. U najmanje 13 američkih država, od kojih se nekoliko nalazi na jugu SAD, sneg je prekrio dva do 4,5 puta više od normalne površine. To je dovelo do nedovoljnih državnih budžeta za uklanjanje snega. Meteorološke stanice visoke nekoliko metara morali su da iskopaju šokirani meteorolozi u državi Juta (pogledajte „Proleće je počelo rekordnom hladnoćom – SAD zatrpane ogromnim snežnim masama“ u Nya Tideru). U Kaliforniji je situacija bila toliko ekstremna da su kuće bile potpuno zatrpane snegom posle ukupno više od 20 metara snega tokom zime. Kuće su počele da izranjaju iz snežnih masa tek u maju, uz blaže temperature i topljenje. Ni kalifornijske vlasti još nisu uspele da očiste sve autoputeve, jer su oni na većim nadmorskim visinama i dalje ispod oko tri metra tvrdog snega, iako ulazimo u leto. Na primer, očekuje se da ruta 120 bude očišćena od snega i prohodna do jula (pogledajte „Snežni haos u SAD: Kalifornijski putevi ostaju neprohodni“ u Nya Tideru).

Neobično hladan april 

New Times je, proučavajući podatke o temperaturi od nadležnih i istraživačkih organizacija iz više različitih zemalja, otkrio da je april bio neobično hladan u mnogim delovima sveta. U aprilu je zabeleženo mnogo hladnih rekorda. U Severnoj Americi i kontinentalnom delu SAD, takođe je postavljeno nekoliko hladnih rekorda od početka merenja. Aljaska je doživela jedan od najhladnijih aprila otkako su počeli zapisi pre skoro sto godina.

Slično je izgledala i Evropa sa neobično hladnoćom i padavinama prvenstveno u centralnoj i istočnoj Evropi. Hladan i prolećni sneg doveo je do porasta glečera na Alpima, a skijališta koja su bila zatvorena zbog sezone mogla su da se ponovo otvore i nastave da skijaju do leta. Izvještavali smo da je ledeni pokrivač Arktika tokom druge polovine aprila bio za oko 20.000 kvadratnih kilometara veći od prosjeka za godine 2011. do 2020.

Poremećaj klime u visokoj brzini: potopljeni gradovi i otapanje koje se „hrani samo od sebe“

Centralna Azija i Indija postavile su višestruke hladne rekorde iz nedelje u nedelju u aprilu, koji su se nastavili sve do maja. U slučaju Indije, Indijski institut za tropsku meteorologiju (IITM) je potvrdio da je ovo trend tokom vremena, a ne anomalija ovog proleća. Na južnoj hemisferi je takođe bio hladan april, koji je tamo jesenji mesec. U Australiji i mnogim drugim zemljama, temperature su bile ispod tridesetogodišnje takozvane klimatske normale.

U maju je Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) američke vlade objavila mapu sveta koja prikazuje temperature za april… to jest, dve globalne temperaturne mape – jednu za istraživače i jednu za širu javnost. Prva karta prikazuje odstupanja temperatura kopna i mora od proseka u aprilu, gde se prosek računa na osnovu 30-godišnje klimatske norme, a to su u ovom slučaju godine 1991-2020. Ocenjen je bojama na skali sa tačnošću od 0,5 stepeni, pokazujući hladnija odstupanja u plavim nijansama, neutralna u belim i toplija odstupanja u crvenim nijansama. Ovo je mapa koju koriste sami istraživači klime.

ODSTUPANJA TEMPERATURE ZA KOPNO I MORE, APRIL 2023.

U odnosu na temperaturnu normu, prosek godina 1991-2020. Na ovoj mapi, koja koristi jasno označenu, bojom označenu temperaturnu skalu koju koriste sami naučnici, anomalije temperature koje smo prijavili u poslednjih nekoliko meseci iz Severne i Južne Amerike, Centralne i Istočne Evrope i Centralne Azije pogodile su Mongoliju, Indiju , a Australija teško, potvrđeni su. Ovo je uprkos činjenici da kritičari tvrde da konstantno pokazuje više temperature zbog nereprezentativnih, a zatim iskrivljenih podataka merenja. Izvor i mapa: NOAA

PERCENTIL TEMPERATURE ZA KOPNO I MORE, APRIL 2023. na osnovu neodređenog proseka. Ovde možemo videti da su zemlje Beneluksa, u kojima su Belgija i Holandija bile 1,4 i 1,1 °C hladnije od normalne klime 1991-2020 u aprilu, lažno predstavljene kao da imaju prosečne aprilske temperature „iznad proseka“ ili „mnogo iznad proseka“ . Centralna i Istočna Evropa, koja je u aprilu bila mnogo hladnija nego normalno – na primer, Češka Republika, Slovačka i Srbija bile su 2,1 do 2,8 °C ispod klimatske normale u aprilu, što je značajno u klimatskom kontekstu – označene su kao „Blizu prosek“ varljivo neutralne bele boje. Izvor i mapa: NOAA

Istovremeno, NOAA je objavila još jednu mapu na svojoj veb stranici Nacionalnog centra za informacije o životnoj sredini (NCEI), a ovo je ona koju glavni mediji reprodukuju za javnost. Prikazuje ono što se naziva „Procentili temperature za kopno i more, april 2023. Dakle, ne radi se o odstupanjima u stepenima Celzijusa ili procentima, kako bi neupućeni mogli da veruju. Pitamo politički korektnog tehnološkog giganta Gugl šta znači procenat. Odabrali smo Gugl jer su poznati po strogoj kontroli rezultata pretrage i obezbeđivanju usklađenosti sa klimatskim narativom kako to propisuje establišment i njihovi mediji. Odgovor koji dobijamo je sledeći:

„U statistici, procentil je termin koji opisuje kako se jedinica vrednosti upoređuje sa drugim jedinicama vrednosti iz istog skupa [podataka]. Iako ne postoji univerzalna definicija percentila, on se obično izražava kao procenat vrednosti u skupu rezultata podataka koji su ispod date vrednosti.“

Možemo zaključiti da ovako nejasan opis otvara mogućnost za kreiranje „kreativne statistike“. Percentili se obično koriste u statistici da bi se prikazale distribucije kao što su različite starosne grupe unutar populacije, gde je jasno koji procenat svaka grupa čini. Problem sa NOAA-inom mapom „prilagođenom medijima“ je u tome što ne navodi temperature, procente ili bilo koju stvarnu vrednost. Umesto toga, neodređene temperature se porede sa prosekom, koji takođe nije jasno definisan, za razliku od „istraživačke verzije“ mape.

Za razliku od temperaturne karte koja je data istraživačima, mapa temperature koju javnosti predstavljaju glavni mediji je skoro u potpunosti crvena. Štaviše, slabije plave nijanse su veoma sivkaste, stvarajući iluziju da sve deluje toplije i ništa hladnije. Sve ovo stvara pogrešan utisak da je april bio topliji od normalnog čak i u delovima sveta gde imamo zvanične podatke koji ne samo da govore suprotno, već su u nekoliko slučajeva to najniže temperature ikada zabeležene. Ako ga pogledate ne znajući da je veoma obmanjujuće, stvara se lažna iluzija da potvrđuje navodno globalno zagrevanje.

Smeće u đubre 

Ono što ga čini još gorim je to što je već „istraživačka verzija“ temperaturne mape pogrešna, jer takođe izveštava o višim temperaturama od stvarnih. Ovo se, između ostalog, postiže korišćenjem mernih stanica koje se nalaze u nenormalno toplim uslovima, posebno u gradovima, koji stvaraju takozvana toplotna ostrva. Gradovi su topliji od sela zbog takozvanog efekta urbanog toplotnog ostrva. To je zato što gradski često neprirodni materijali zamenjuju prirodne površine, a osenčenu vegetaciju zamenjuju guste koncentracije asfalta, zgrada i drugih površina koje apsorbuju i zadržavaju toplotu. Ako se velika većina svih mesta za merenje temperature nalazi u gradovima, koji mogu biti nekoliko stepeni topliji od okolnih manje gusto naseljenih područja, izmerene temperature će takođe biti nekoliko stepeni više od stvarnih.

New Times je bio prvi švedski list koji je u avgustu 2022. izvestio da čak 96 odsto mernih stanica američke NOAA u staroj mreži pokazuje previsoke temperature. Takođe bismo mogli da pokažemo da su NOAA i druge američke agencije bile svesne ovoga, ali su nastavile da koriste ove pogrešne merače – uprkos tome što je nova mreža koja isporučuje precizne merače postala dostupna (pogledajte „Obmanjujuće visoke temperature sa preko 19 od 20 meteoroloških stanica u SAD – merenje stanice sa tačnim podacima namerno se ignorišu” u Nya Tideru).

NOAA-ova percentilna mapa temperature – koju mejnstrim mediji vole da reprodukuju – je stoga krajnje pogrešna na dva načina. Prikazuje zemlje i oblasti koje su u aprilu zapravo bile hladnije ili mnogo hladnije od uobičajenih, sa temperaturama „Blizu proseka” u beloj boji, „Iznad proseka” u jarko crvenoj, ili čak „Mnogo iznad proseka” u crvenoj.

Ono što ovu temperaturnu obmanu čini toliko ozbiljnom je to što se koristi za dokazivanje navodnog globalnog zagrevanja koje je prouzrokovao čovek, što je priča koju globalisti zatim koriste da nametnu potpuno restrukturiranje društva i naših života svetskim vladama i populacijama. Ovi mandati su već ozbiljno oštetili energetsku i prehrambenu sigurnost, nagrizajući zapadne trezore i privatnu ekonomiju, i oduzimajući nam veliki deo slobode i kvaliteta života.

Autor: Free West Media

Prilagodili srbskom jeziku uredništvo Borba za istinu

Izvor: Logično

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!