Природа и здравље

Још једна теорија завере постала истинита

Још једна теорија завере постала истинита – састојак на бази инсеката одобрен за храну у ЕУ

Европска комисија одобрила је нови састојак хране направљен од сушених и млевених ларви брашнара, младог облика бубе. Ларве ће бити третиране ултраљубичастим (УВ) светлом, процесом сличним начину на који сунчева светлост помаже људској кожи да производи витамин Д. Одобрење је део плана ЕУ за увођење одрживијих извора протеина и дозвољава до 4% праха на бази инсеката у производима као што су хлеб, сир, тестенина и џемови. Уредба ступа на снагу 10. фебруара.

Одлука је уследила након научног мишљења Европске агенције за безбедност хране (EFSA), која је утврдила да је прах од брашнара обрађен УВ зрачењем безбедан у одобреним количинама. EFSA је приметила да иако УВ третман повећава садржај витамина Д3, не доприноси значајно уносу хране. Међутим, агенција је упозорила да би неки људи, укључујући и оне са алергијама на шкољке или гриње, могли да доживе реакције на протеине црва брашнара и предложила додатна истраживања у овој области.

Као одговор, Европска комисија је наложила јасно означавање хране која садржи прах од брашнара. На паковању мора бити наведено да „садржи витамин Д произведен УВ третманом“ и да приказује количину витамина Д у чињеницама о исхрани. Листа састојака такође мора јасно да помене састојак на бази инсеката, посебно за потрошаче са алергијама.

Одлука је у складу са иницијативом Организације за храну и пољопривреду (FAO) за инсекте као одржив извор протеина. У поређењу са традиционалном стоком, инсектима је потребно мање земље, воде и хране, и производе мање гасова стаклене баште, што их чини еколошки прихватљивијом опцијом.

Светски економски форум (WEF) је такође промовисао потрошњу инсеката као одрживу алтернативу месу. Године 2021. описао је узгој инсеката као зелено решење за растућу кризу хране, наглашавајући предности протеина и ђубрива. У 2022. години, WEF је навео пет начина на које једење инсеката може да се бори против климатских промена смањењем емисија гасова стаклене баште повезаних са сточарством.

Одобрење праха од брашнара додато је на листу одобрене хране на бази инсеката ЕУ. Раније је Европска комисија одобрила и друге инсекте, као што су миграторни скакавци и кућне бубе, у смрзнутом, сушеном и у праху.

Инсекти су дуго били део исхране у Африци, Азији и Латинској Америци. Земље попут Мексика и Тајланда редовно конзумирају скакавце, скакавце и ларве буба. Недавно је Сингапур одобрио 16 врста инсеката за људску исхрану. У САД и Канади, инсекти су класификовани као нова храна и захтевају регулаторно одобрење.

Драги наши, ствар је јасна. Инсекти ће заменити нашу домаћу храну коју ће оптужити јер ствара ЦО2 и тиме уништава аутономију обичних људи.

Аутор: Немрин Н.

Извор: Логично

Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!