Једна река иде у два мора: Овако нешто постоји само на два места на свету, једно је на нашем Косову
У свету постоје два случаја бифуркације, Неродимке на Космету и реке Касикијаре у Бразилу у Јужној Америци, где вода из речних токова одлази у два различита мора.
У Доњем и Горњем Неродимљу, некада великим, чисто српским селима, поред истоимене реке Неродимке, четири километра западно од Урошевца, постоје многе природне знаменитости и карактеристике из историје.
Доње Неродимље је најпознатије по томе што се у њему налази једна од само две реткости у свету, бифуркација (потиче од латинске речи бифурцус – разведен). Особеност бифуркације је у томе што се Неродимка у овом селу рачва у два слива, Црноморски и Егејски.
Бифуркација Неродимке је забележена и у Грачаничкој Повељи краља Милутина из 1321 године.
Озидано рачвање
Бифуркација, или, како је географи још означавају, рачвање, гранање, дељење, разврставање или цепање једне реке, постоји још само у Бразилу у Јужној Америци, где река Касикијара делом утиче у Ориноко која тече у Карипско море. Други крак ове реке се улива у Рио Негро, која је лева притока највеће реке на свету, Амазона, који се улива у Атлантски океан.
А у Доњем Неродимљу Неродимка се рачва левим краком у реку Сализлијо која се улива онда Ситницу, па Ибар, Мораву, Дунав и Црно море. Други, десни крак планинске реке, дуге девет километара од бифуркације до извора на Дрманској глави, у северном делу Неродимске планине на Шар планини, иде у Лепенац, онда Вардар па у Егејско море.
Стране врхова Шар планине, изнад извора Неродимке, ”деле” воду у сва три морска слива у Србији: Црноморском, Јадранском и Егејском мору.
Око њеног горњег тока формирано је једно од престоничких средишта Краљевине Србије у средњем веку, са дворцем у Неродимљу које су штитила камена утврђења Велики и Мали Петрич.
Место бифуркације Неродимке је од пре пар година ”модернизовано’‘, након што је Европска Унија платила да се 30 метара пре и после рачвања реке корито реке озида па бифуркација више није блатњава, као ни прилаз до ње.
Заштићента законом
Место бифуркације је ушушкано у бујној вегетацији зелених, одмаклим пролећем, пробуђених пашњака, шума и пар великих топола, а природни мир ремете само пчеле и пој птица. Ваздушном линијом, 15-так километара јужно, као на длану, доминира планински врх Љуботен на Шари са 2.498 метара надморске висине. Снежни врхови горостасне планине и прошараност бројних долина пуних снега у одмаклом јуну на пространој високој Шар планини одају тајну откуд овај назив планине.
На само двадесет метара од рачвања Неродимке налази се велики камени млин за који се верује да има 600 година. Четири воденичка камена и данас обављају мељаву жита, а покреће их ток Неродимке који ”путује” за Лепенац и даље за Егејско море. Стари млин је вековима млео жито са плодних косовских и метохијских поља. Крак Неродимке лево, који одваја за Ситницу, и крајње одредиште Црно море, нема другу намену осим заливања башти и наводњавања ливада, јер има равничарски ток.
Бифуркација Неродимке као природна реткост је веома привлачна за научне студије и посетиоце и има велики едукативни, научни и туристички значај. Од 1979. године је заштићена законом Србије као специјални природни резерват. Заштићена површина резервата је 12.7 хектара.
У центру Урошевца има више путоказа који означавају правац где се налази бифуркација на Неродимки, једина у Европи. А посетиоца има, све чешће и више из читавог света.
Текст&Фото: Зоран Влашковић