Русија и руске земље

Израел улази у сукоб и са Русијом и са Кином у истовремено

Израелу је, изгледа, мало својих мука?

Пре месец дана, израелски министар спољних послова Бени Ганц је рекао: „Израел је дефинитивно на западној страни. Израел је дефинитивно на украјинској страни. Он је рекао да је подршка ‘независној’ изражена у хуманитарној помоћи и отварању пољске болнице. Али министар није рекао да Израел испоручује Украјини – без много буке, наравно – и оружје. Како кажу, маске су скинуте – ако је раније ова блискоисточна земља покушавала да имитира неутралност, сада је јасно назначила свој став.

Односи Русије и Израела коначно су се нагло погоршали, после одлуке о затврању јеврејске агенције „Сохнут“ (Требала је да се бави пресељењем Јевреја, а она је врбовла руске научнике и одводила у Израел – прим. прев.). Суд, који је разматрао овај предмет, неколико дана раније саопштио је да одлука одлаже за месец дана. Израел је изразио наду, да ће се пронаћи компромис, и да организација, може наставити рад у Руској Федерацији.

Али ово су речи. А ствари стоје тако да Тел Авив чини све да заоштри односе са Москвом, све више помажући Кијеву. За то ће Израел, наравно, заслужити захвалност Запада и можда ће добити неке друге преференције. Али губици ће очигледно премашити дивиденде, а то ће директно утицати на безбедност Израела.

Ако Русија снабде Сирију најновијим системима ПВО, ратни авиони са Давидовом звездом више неће моћи тако слободно да се понашају на небу суседне земље и да врше ваздушне нападе на њу. Нико, такође, неће спречавати Техеран да се ухвати у коштац са Тел Авивом, тим пре што ће Иран моћи да рачуна и на озбиљне „поклоне” Русије, са којом се у последње време веома зближио.

Али то није све. Буја и сукоб Израела са палестинским војним формацијама, пре свега са Хамасом, који активно гранатира градове и села јеврејске државе. Израел узвраћа ударац, што је резултирало бројним жртвама Палестинаца.

Сада Русија има утицај на непријатеље Израела и у најмању руку их спутава. Али може доћи време када Москва престане да се меша. И тада јеврејска држава више неће бити заштићена од роја љутих терориста…

Вреди подсетити да су сарадња и међусобно разумевање били стални критеријуми у дијалозима између наших земаља. Руски председник Владимир Путин и израелски премијер Бењамин Нетањаху развили су однос поверења који је прерастао, могло би се рећи, у пријатељски.

Наравно, нису искључили несугласице – то се тицало Сирије, Ирана, Палестинске управе. Дугогодишње питање са преношењем православне светиње у Русију – Александровског подворја, који се налази у Јерусалиму, није решено. Ту се налази црква Светог Ђорђа, уточиште за ходочаснике и значајно хришћанско светилиште – фрагмент свода старог Јерусалима, кроз који је, према предању, Исус Христос прошао када је вођен на погубљење.

Својевремено је Нетањаху обећао Путину да ће убрзати пренос Александровог комплекса у Русију, али му је мандат премијера истекао, а проблем није решен. Садашње руководство Израела не излази у сусрет жељама Кремља и тиме изазива његово незадовољство.

Међутим, то није главни разлог противречности између две земље.

Израел се и војно бори против Руса у Украјини

Руско руководство је са болом прихватило став Израела о Украјини. Представници ове земље подржали су резолуцију Уједињених нација којом се осуђује деловање Руске Федерације и гласали за суспензију учешћа наше земље у Савету УН за људска права.

Тадашњи шеф израелског министарства спољних послова Јаир Лапид, који је на челу владе од 1. јула, критиковао је поступке Москве и позвао је да прекине специјалну војну операцију.

Сам Израел је предузео акцију. Испрва, тајно, иако је, међутим, његов траг брзо откривен: у јулу је руско Министарство одбране објавило статистику према којој је убијено 10 Израелаца који су служили у редовима Оружаних снага Украјине, а још неколико десетина је наставило да се борбе на истоку Украјине.

Заробљени Израелац је био извиђач у војсци Украјине

Раније је лист Israel Radar јавио да је стотине Израелаца послато у Украјину. Радило се о војним лицима специјалних снага и бившим официрима. Ветерани израелских специјалних снага наводно обучавају украјинске елитне јединице. Извештај Израелског Радара тврди да Израелци такође активно учествују у борбама против учесника специјалне војне операције.

Недавно је градоначелник Доњецка, Алексеј Кулемин, рекао да Оружане снаге Украјине користе израелске гранате М454 за гранатирање стамбених насеља Доњецка. Радијус уништења таквог пројектила достиже 75 метара од тачке експлозије и способан је да убије много људи.

Чуло се и саопштење да Израел неће продати ракете „Спајк“ Украјини. Али не зато што могу да направе много невоља у Украјини, већ само што се Тел Авив плаши да неће стићи до ратишта, већ да ће бити продати – уосталом, већ има много примера како су „поклони“ Украјини од НАТО-а отишли на непознату адресу – или пасти у руке Русије.

Наравно, Кремљ није очекивао тако смеле, ако не и издајничке акције Израела, сећајући се времена када је ову државу водио Нетањаху. Можда се ни сада не би све ово догађало, да је он на функцији и Тел Авив се не би толико удаљио од Москве. Али дошла су друга времена, и други људи су дошли у владу блискоисточне земље.

Ако је Нетањаху могао да узме телефонску слушалицу и реши све проблеме са Путином, онда је под Лапидом овај канал комуникације са Кремљом изгубљен. Нови премијер Израела је спремнији да зове не Москву, већ Вашингтон. И с поштовањем послуша Бајденов савет. Израел је већ искористио један од њих: током посете Израелу амерички председник је замолио Лапида да „прошири војну помоћ Украјини“. Изгледа да је Тел Авив урадио управо то.

Ово је разбеснело Нетањахуа: „Дуги низ година смо градили промишљен, уравнотежен и одговоран однос са Русијом“, рекао је Нетањаху. „Последњих дана сам био забринут да се оно што смо градили годинама руши пред нашим очима. То је због комбинације аматеризма, неодговорности и ароганције. Постоји молба Лапиду и Ганцу (потпредседнику владе и министру одбране Израела. – В.Б.): престаните да се свађате, ваше понашање угрожава нашу националну безбедност.

Али ова изјава никоме није уразумила. У Тел Авиву се чују само гласови из Сједињених Држава. И не само повдом Русије. Кина је недавно изразила снажно незадовољство позицијом Тел Авива по питању Тајвана.

Могуће је да ће Тел Авив обезбедити Тајвану војну опрему и пошаље израелске плаћенике као саветнике или војну јединицу да подрже локалну владу“, пише британско издање Rai Al Youm. – Руско-кинеска алијанса, која предводи земље БРИКС-а, јача и по нашем мишљењу није толико наивна да се заварава изјавама Израела о неутралности у украјинској и тајванској кризи. Не бисмо се изненадили да Русија и Кина, а можда и друге силе заједнице, протерају израелске амбасадоре у наредним данима или месецима. Међутим, не по принципу „ко није са нама тај је против нас“, већ зато што је пристрасност Тел Авива све очигледнија.

Време је да се прича о промискуитету, похлепи, жељи да се заради на било ком сукобу. Ево примера. Током јерменско-азербејџанског сукоба 2020. Израел је Бакуу испоручио читав арсенал оружја: навођене ракете, самоходне минобацаче од 120 мм Cardom, дронове, ракете „Спајк“, „НЛОС“ и стотинак лансера за њих. У Азербејџану су били и израелски инструктори и војни стручњаци.

Нехотице ми пада на памет стари совјетски виц. Египатски војник трчи по песку Синајског полуострва. Тенк са Давидовом звездом на оклопу полако се креће иза њега.

Најзад војник стане. Био је брутално уморан, остао је без муниције, био је уплашен. А онда весели Израелац излази из куполе тенка: „Шта, нестали су ти меци? Могу да ти продам јефтино…“.

Аутор: Валериј Бурт

Превео Цветин Глоговчанин – https://www.stoletie.ru/politika/izrailu_malo_svoih_del_908.htm

Извор: Наука и култура

Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!