Породица и школа

Из угла родитеља о есдневнику и дигиталној обради дечијих најосетљивијих података?!

Нама, родитељима је само дата шифра есдневника и речено нам је да ћемо тиме имати увид у оцене од куће. Нико нам никада није објаснио детаљније шта есдневник представља, нити нам је било ко тражио сагласност за уношење података о нашој деци у еДневник.

Исто важи и за ЈОБ-нико родитељима никада није тражио сагласност, нити је у било ком смислу увођење ЈОБ-а било транспарентно. Мени, лично, васпитачица из предшколског даје папир да потпишем и каже да је то за упис у први разред. Ја је питам да ми прецизно објасни о чему се ради да бих могла да одлучим да ли ћу дати свој потпис или не, она бесно одговара да ћу ЈОБ број добити чим дете крене у школу са или без сагласности.

Нисам потписала, али са добијеном е-шиформ у првом разреду, видим да моје дете већ има ЈОБ без моје сагласност?!

Већина родитеља ни до дан данас не зна шта је ЈОБ-ко је дужан да им то објасни?! Да ли је било ко из МП обавестио икада родитеље о томе, да ли су они који уносе податке у школи обавестили родитеље шта је ЈОБ и чему служи?!

Тек сада приликом покушаја централизације најосетљивијих дечијих података и здравитаса, многи родитељи сазнају да је у току потпуна дигитализација просвете и које су скривене намере. Да ли би просветни радници, да се није покренула родитељска иницијатива против Здравитаса, обавестили икада родитеље о озбиљној злоупотреби дечијих података која се одвија кроз све дигиталне платформе?!

Оно што ја знам и што су ми многи наставници говорили је да су се претворили у информатичаре, да је све мање времена за непосредни рад са децом.

Од самог почетка ЈИСП-а, ЈОБ-а, ес-дневника и покушаја Здравитаса је све НЕТРАНСПАРЕНТНО, тако да свако ко буде наставио да дигитално обрађује дечеји податке јесте директан саучесник у агенди. На крају, уопште није битно да ли ти подаци иду на сервере у иностранство или остају државном дата центру јер је Србија 2022.године потписала споразум са СЕФ-ом о увођењу четврте индустријске револуције.

Податке из ес дневника је један Градоначелник већ злоупотребио етикетирајући ученике гимназије коју су подржали студенте. Дакле, на основу дечијих података се већ сада врши надзирање и кажњавање неподобних, о чему већ дуго пишем у контексту социјалне карте и социјалног бодовања.

Добро размислите за какве системе уцена могу бити коришћењу подаци наше деце али и било ког другог грађанина?!

Имамо најновију вест да се планира увођење дигиталног новчаника у Србији до краја 2025. Сви документи на једној апликацију у телефону, што је један део агенде 2030. Циљ – КОНТРОЛА становништва.

И за крај, шта фали папирним евиденцијама и дневницима?! Да ли су сувише „назадна“ форма?! Да ли видите како нам подмећу „напредну дигитализацију“ у свиленим рукавицама баш као и све пројекте од почетка 2000. до данас?! Нуде своје УСЛУГЕ иако им то родитељи не траже, да би могли да „оперу“ новац, продају и злоупотребљавају централизоване податке по потреби?!

Аутор: Тамара Брадић, иницијатива „Здравитас није за нас“

Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!