Istorija

Dragačevo: Komunisti četnike na spomeniku upisivali kao partizane!

Sredinom marta, mediji su prenosili izveštaj o rušenju komunističkog spomenika u selu Negrišori u Dragačevu, od strane kineske firme koja pravi auto-put. ‘’Društveno-politički radnici’’ zdušno su osuđivali Kineze, tako da je na kraju i jedan njihov predstavnik morao da se izvini, u udarnom terminu Radio-televizije Srbije. Nije im bila namera da sruše spomenik, rekao je ovaj Kinez, već da ga premeste, jer se našao na trasi auto-puta. Međutim, prilikom premeštanja, skulpture partizana su se delom polomile. Već su u toku reknstrukcija i pripreme za vraćanje spomenika u selo Negrišori.

Ovaj spomenik je jedan od klasičnih primera komunističke propagande. Kao i širom Srbije, komunisti su i ovde upisivali imena palih četnika, prekomandujući ih, posmrtno, u partizane. U ustanku 1941. partizani nisu učestvovali u oslobođenju Čačka od Nemaca, niti kasnije u opsadi Kraljeva (sem simbolično; prema nemačkim dokumentima, na Kraljevu su ginuli samo četnici). Zapravo, nisu se borili protiv Nemaca, sve dok ih oni nisu napali, u tzv. Užičkoj republici. Tako, kada je za podizanje spomenika, više decenija posle rata, na red došlo i selo Negrišori, pred komunistima se pojavio problem: Koga upisati na spomen ploču, postavljenu na postament? Kao što su to činili i u mnogim drugim mestima pre toga, odučili su se da upišu imena četnika iz sela Negrišori. I to imena sledećih 12 četnika Jeličkog četničkog odreda, koji su, pod komandom poručnika Jovana Bojovića, pali dok je ‘’nad Kraljevom’’ živa vatra sevala:

1) Rade Mitrović, 2) Đorđe Gaborović,3) Radivoje Stevanović, 4) Blažimir Gaborović, 5) Milomir Lojanica, 6) Todor Nedeljković, 7) Branislav Gaborović (on je rodom iz sela Tijanje), 8) Božidar Ilić, 9) Janko Gaborović, 10) Milija Gaborović, 11) Luka Ilić, 12) Milovan Dunjić. Svi oni su, na predlog generala Draže, a po ukazu kralja Petra Drugog Karađorđevića, odlikovani ordenom Karađorđeve zvezde sa mačevima.

Naravno, nisu se libili da pod petokraku stave i imena srpskih ratnika iz ratova 1912-1918.

Da li ovakve prevare uopšte zanimaju današnje ‘’društveno-političke radnike’’, pre svega istoričare, u Srbiji? Ne, naravno. Oni samo ponavljaju da je svako rušenje spomenika vandalizam (izuzev, razume se, niza spomenika koje su komunisti porušili posle 1944).

Vezano za temu o srpskom nacionalnom programu danas, možemo dodati samo to, da je spomenik iz sela Negrišori odličan kandidat za budući Muzej žrtava komunizma na Novom Beogradu.

Autor: Miloslav Samardžić

Izvor: Srpska 24 – Sloboda, glasilo SNO u Čikagu, 10. april 2023

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!