Dr Roganović: Niko ne može da vas natera na vakcinu! Evo šta kaže Zakon u Srbiji
Kako znamo da vakcina neće izazvati narušavanje zdravlja deteta u budućnosti? Da li lekar koji predlaže vakcinu može garantovati da dete neće imati neželjenu reakciju?
U trenucima pisanja ovog teksta, nalazimo se pred početkom još jedne,, kovid školske godine” u koju se ponovo ulazi sa velikom neizvesnošću kako će se nastava odvijati, po kom sistemu će deca ići u školu, da li će kao i prethodne školske godine više vremena sedeti svojim kućama i obrazovati se putem raznih aplikacija savremene tehnologije. Dodatno opterećenje roditeljima i prosvetnim radnicima, koji su i sami, u većini slučajeva, roditelji, predstavljaju najave režimske struke da se deca moraju vakcinisati, i to nedovoljno ispitanim kovid vakcinama, da samo vakcinisana deca treba da idu u školu, a da nevakcinisana deca sede kod kuće i prate on line nastavu. Da li je ovo poziv na segregaciju koja se kosi sa osnovnim ljudskim pravima i slobodama, a predstavlja razdvajanje ljudi na osnovu različitosti (vakcinisan/nevakcinisan). U tom svetlu je u junu mesecu i odobrena vakcinacija dece od 12. godine Fajzerovom vakcinom iako su kliničke studije još uvek u toku.
Da li su deca izvori zaraze
Brojni naučnoistraživački radovi ukazuju da deca bolest prođu sa lakom kliničkom slikom, bez komplikacija (kao i brojne druge prehlade uzrokovane različitim virusima), ne predstavljaju vektore za prenos infekcije na starije, da u školama u kojima se nastava tokom pandemije odvijala bez zatvaranja (npr. u Švedskoj), uz sprovođenje protivepidemijskih mera, nije dolazilo do zaražavanja nastavnog ili pomoćnog osoblja tih škola (o tome je pisano ranije), pa stoga začuđujuće deluju zahtevi za vakcinacijom naše dece. Stvora se jedna neprijatna atmosfera u kojoj decu treba tretirati kao rezervoare zaraze koja se pod hitno moraju vakcinisati, a škole kao buduća najveća žarišta. Za to vreme se, tokom celog leta, u Srbiji održavaju različite manifestacije, od Egzita, Sabora trubača u Guči, koncerti raznih estradnih zvezda sa brojnom publikom i to nisu bila okupljanja velikog rizika. Ali, škole i naša deca jesu rizik za rasplamsavanje pandemije.
Međutim, pored naučnih činjenica iz prethodno pomenutih stručnih radova koji ukazuju da decu ne treba vakcinisati i zakon je na strani naše dece. Naime, Zakon o pravima pacijenata Republike Srbije jasno definiše koja su naša ili prava naše dece kao pacijenata.
Pravo na dostupnost zdravstvene zaštite i druga naša prava
Zakon o pravima pacijenata u delu Pravo na dostupnost zdravstvene zaštite jasno definiše u članu 6 stav 2 da ,,u postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite, pacijent ima pravo na jednak pristup zdravstvenoj službi, bez diskriminacije u odnosu na finansijske mogućnosti, mesto stanovanja, vrstu oboljenja, vreme pristupa zdravstvenoj službi ili u odnosu na neku drugu različitost koja može da bude uzrok diskriminacije”.
Ovo napominjem iz razloga što u sredstvima javnog informisanja čujemo određene ,,stručnjake” koji predlažu da nevakcinisani protiv KOVIDA-19 u slučaju hospitalizacije zbog zaraze treba da plaćaju lečenje što predstavlja tipičan primer diskriminacije.
A evo i dalje:
Pravo na informacije
Član 7. stav 1
Pacijent ima pravo na sve vrste informacija o stanju svoga zdravlja, zdravstvenoj službi i načinu kako je koristi, kao i na sve informacije koje su na osnovu naučnih istraživanja i tehnoloških inovacija dostupne.
Pravo na bezbednost pacijenta
Član 10. stav 1
Pacijent ima pravo na bezbednost u ostvarivanju zdravstvene zaštite, u skladu sa savremenim dostignućima zdravstvene struke i nauke, s ciljem postizanja najpovoljnijeg ishoda lečenja i smanjenja rizika za nastanak neželjenih posledica po zdravlje pacijenta, na najmanju moguću meru.
Pravo na obaveštenje
Član 11. stav 1
Pacijent ima pravo da od nadležnog zdravstvenog radnika blagovremeno dobije obaveštenje, koje mu je potrebno kako bi doneo odluku da pristane ili ne pristane na predloženu medicinsku meru.
Pravo na slobodan izbor
Član 12.
Pacijent ima pravo na slobodan izbor doktora medicine, odnosno doktora stomatologije, zdravstvene ustanove, kao i slobodan izbor predloženih medicinskih mera, u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast zdravstvene zaštite i zakonom kojim se uređuje oblast zdravstvenog osiguranja.
Pravo na privatnost i poverljivost
Član 14.
Pacijent ima pravo na poverljivost svih ličnih informacija, koje je saopštio nadležnom zdravstvenom radniku, odnosno zdravstvenom saradniku, uključujući i one koje se odnose na stanje njegovog zdravlja i potencijalne dijagnostičke i terapijske procedure, kao i pravo na zaštitu svoje privatnosti tokom sprovođenja dijagnostičkih ispitivanja i lečenja u celini.
Zabranjeno je da nadležni zdravstveni radnik, odnosno zdravstveni saradnik, saopšti drugim licima lične informacije iz stava 1. ovog člana.
Ovde je važno napomenuti: vakcinacija je medicinska procedura i kao takva takođe podleže poverljivosti, ali eventualnim odvajanjem dece koja su vakcinisana i mogu da pohađaju školu ta poverljivost se krši. Nadalje, saznanje da određena deca nisu vakcinisana može se zloupotrebi ne samo radi uslovljavanja školskih aktivnosti, već i svih drugih aktivnosti deteta u društvu u kome živi.
Pravo na pristanak
Član 15.
Pacijent ima pravo da slobodno odlučuje o svemu što se tiče njegovog života i zdravlja, osim u slučajevima kada to direktno ugrožava život i zdravlje drugih lica. Naučne činjenice pokazuju da naša deca ne ugrožavaju zdravlje drugih tokom ove pandemije.
Bez pristanka pacijenta ne sme se, po pravilu, nad njim preduzeti nikakva medicinska mera.
Član 16. stav 3
Pacijenta ne obavezuje pristanak kome nije prethodilo potrebno obaveštenje u skladu sa članom 11. ovog zakona, a nadležni zdravstveni radnik koji preduzima medicinsku meru, u tom slučaju snosi rizik za štetne posledice.
Član 17. stav 1
Pacijent, koji je sposoban za rasuđivanje, ima pravo da predloženu medicinsku meru odbije, čak i u slučaju kada se njome spasava ili održava njegov život.
Šta moramo znati?
Iz ovog zakona jasno proizilazi da za jednu od medicinskih procedura kakva je vakcinacija naše dece nedovoljno ispitanim kovid vakcinama, možemo bezuslovno tražiti da nam izabrani doktor objasni sve o vakcini kojom bi naše dete bilo vakcinisano, ako on to nije u mogućnosti da nas uputi na one koji to mogu, pa tek na osnovu toga da odlučimo da li će se naše dete vakcinisati ili ne. Znači, moramo tačno znati o kojoj vrsti vakcine se radi, koji je proizvođač, datum donošenja rešenja o odobrenju za upotrebu vakcine u Agenciji za lekove i medicinska sredstva. Nadalje, treba da budemo upoznati sa sastavom vakcina na osnovu overene izjave proizvođača kojom pred zakonom garantuje da se u vakcinama nalazi samo ono što je navedeno u uputstvu o vakcinama, sa bezbednosnim profilom vakcine, kontraindikacijama za vakcinaciju i svim neželjenim dejstvima navedenih vakcina, koliko dugo traje imunitet nakon primljene kovid vakcine. Imamo pravo da tražimo da se sve argumentuje odgovarajućim referencama.
Kako se kvalitet vakcine kontroliše?
Isto tako, vrlo je bitno znati da li su kovid vakcine, kao i konkretne serije vakcina kojom bi se vakcinisalo naše dete, prošle kontrolu referentne domaće ustanove zadužene za kvalitet vakcina. Ili je, možda, kontrola podrazumevala samo pregledanje propratne dokumentacije proizvođača vakcina bez uzoraka za njihovo testiranje u našim laboratorijama. Da li proizvođač garantuje da će vakcina zaštititi našu decu od bolesti protiv koje se vakciniše i da li će ona biti dugoročna? Ko je odgovoran ako se posle vakcinacije dete ipak razboli?
Takođe, potrebno je znati koji adjuvansi su u sastavu vakcina, da li i u kojim slučajevima može doći do aberantnog autoimunog odgovora na adjuvanse (tzv. ASIA sindrom) i razvoja autoimunog oboljenja. Da li se u sastavu vakcine nalaze materije koje su zakonom kategorisane kao opasne, teratogene, kancerogene i slično. Da li u njima ima antibiotika ili hormona i da li su proizvedene na ćelijskim linijama abortiranih tkiva fetusa?
Pitanja, pitanja, pitanja
Da li postoje alternativne i dopunske terapije kojim se sprečava, umanjuje ili ublažava pojava zarazne bolesti i koje su to mere? Da li tek vakcinisana deca protiv kovida mogu biti nosioci te bolesti i koliko dugo? Mogu li zaraziti drugu decu? Postoje li naučne studije o tome? Postoje li određene genetske predispozicije zbog kojih pojedinu decu ne treba vakcinisati, jer mogu dobiti neku autoimunu bolest? Možemo tražiti da nam se pisanim putem potvrditi da naše dete ne spada u tu grupu pacijenata.
Tražiti obaveštenje na koji način i kroz koje analize se potvrđuju sumnje na neženjene efekte vakcine. Koje institucije ili pojedinci pred zakonom garantuju visoki standard kvaliteta navedenih vakcina, kao i dugoročnu efikasnost i sigurnost kovid vakcina?
Ko nam garantuje?
Takođe, treba da nam se objasni da li i na osnovu čega se određuje i odlučuje o odnosu koristi i rizika vakcinacije za dete. Da li će dete biti detaljno pregledano pre vakcinacije i koje se sve analize i pregledi obavljaju pre vakcinacije? Da li lekar svojim potpisom garantuje da je odstranio svaku potencijalnu zdravstvenu prepreku koja bi dovela do reakcije ili neželjenog dejstva na vakcinu?
Da li je naše dete preosetljivo na neke od sastojaka vakcine? I da li naše dete može imati neželjenu reakciju koja nije navedena u uputstvu proizvođača?
Kako znamo da vakcina neće izazvati narušavanje zdravlja našeg deteta u budućnosti?
Da li lekar koji predlaže vakcinu lično može garantovati da dete neće imati neželjenu reakciju na vakcinu? Ako ne, ko može?
Ovakva vakcina ne sme biti obavezna
Dobijanjem svih ovih informacija želimo da se uverimo da je vakcinacija u najboljem interesu naše dece, otklonimo sve potencijalne rizike i neželjene efekte svedemo na najmanju moguću meru.
Kovid vakcine nisu i ne mogu biti obavezujuće, a dobrovoljnost i informisana saglasnost pacijenata za vakcinaciju mora biti jedno od načela humanističkog pristupa u medicini, pogotovo u slučaju ako se radi o nedovoljno ispitanim eksperimentalnim vakcinama. Vakcinacija ili bilo koja druga medicinska procedura ne može biti sredstvo prinude ili diskriminacije. Samo medicina zasnovana na čvrstim, naučnim dokazima može garantovati uspešnu borbu protiv ove pošasti savremenog doba.
Izvor: ifamnews.com/sr