Да ли је хришћански бежати од проблема ?
Када човек доживи неке тешкоће у животу, можда Бог жели да нас заустави, упути на прави пут или искали нашу душу. Радимо физичке вежбе за јачање мишића. Тако је и у духовном животу. Из насталог проблема човек више не излази исти: он се мења. Подсетимо се још једном примера пророка Јоне: како год неко покушао да избегне проблем, он ће се сигурно вратити. Тако ће и остати док га човек не реши.
У психологији постоји феномен репресије. Када човек не може да се носи са проблемом или са мноштвом њих, његова психа такве нерешене проблеме гура у несвесно. Тамо се проблем, на полицама, чува, као у остави, све док једног дана не „експлодира“ и избије. Како год да бежимо од њега, он ће увек подсећати на себе. Шта је феномен померања?
Чудна промена навика
Неки људи бирају спортску одећу јер су се једном увредили у тренутку када су били у свечаном оделу. Нису успели да реше овај проблем, да се помире са чињеницом да у животу има оних који умеју да буду груби или да се изругују. Ово је сасвим безопасан пример, иако понекад одабрани стил одевања може да омета напредовање у каријери.
Скривена агресија
Постоје озбиљније последице сузбијања проблема. Једног дана у детињству човек није могао да се снађе сам. После неког времена код њега се испољава пасивна агресија: не испољава се експлицитно, плачем и пеном на устима, већ у закашњењу на посао, неиспуњавању обавеза. Чак и ако је веома талентован и способан, таква особа неће моћи да успе. Пасивна агресија ће га прогањати у породичном животу: постаће лош породичан човек. Било који ваш проблем – духовни, психолошки, свакодневни – треба решити. Не можеш побећи од њих.
Наравно, хришћанин не треба на исти начин да одговара на агресију према њему у животу. Да, ово није решење: уосталом, никад особа која је одговорила на вербални или физички ударац не излази из борбе као победник. Право решење је помирити се са чињеницом да се то дешава и рећи: „Господе, све је Твоја воља, верујем Ти“, и мудро је избегавати сусрет са преступником и заједницом људи где постоји непоштовање других.
Експлицитна агресивност
Одбијање да се опрости насилнику, који не може да изрази свој бес у лице, доводи до тога да овај човек бес изручи на пријатеље, чланове своје породице, постајући бесан наизглед из ведра неба.
Барем због ова три разлога треба узети у обзир и преузети своје проблеме скривене у забитима наше душе и решити их.
Постоје ли проблеми других људи?
Понекад човек помаже у решавању проблема свима око себе: меша се у туђе послове, преузима улогу миротворца, саветника или добротвора. На први поглед, ово је хришћански. Христос даје блаженство: „Блажени миротворци, јер ће се синови Божији назвати“ (Матеј 5:9). Међутим, ово се односи на духовне или светске проблеме, али не и на психичке.
Ако пријатељ или блиски пријатељ злоупотребљава алкохол, да ли треба да интервенишете? На крају крајева, говоримо о психолошким и хемијским зависностима које захтевају само квалификовану помоћ. Светоотачко наслеђе каже да се за таквог човека може и треба молити, али не покушавати помоћи. Са становишта психологије, ми несвесно можемо да постанемо узрок још већих проблема.
Да дам отказ на послу, да напустим породицу да бих цео дан седела у болници са усамљеном комшијском баком која је сломила ногу? Зависи од многих околности. Посао се може показати као хоби, а породица већ има довољно новца, породица можда није против таквог развоја догађаја, па чак и инсистира на помоћи …
Међутим, то се често покаже као начин да се надокнади нерешен сопствени проблем: када је човек могао да помогне некоме у невољи, имао је све за то: време, ресурсе, могућности, али је онда бежао од одговорности. Сада га мучи кривица. Нерешени проблем подсећа на себе изнова и изнова. Особа нарочито тражи некога да му помогне, постаје филантроп буквално за свакога. Разлог није истинска хришћанска љубав према људима, већ једноставно психолошка репресија сопственог проблема.
Када се одлучујете да некоме помогнете, важно је разумети мотиве. Било који други мотиви осим несебичне љубави доводе до чињенице да се таква помоћ завршава неуспехом: филантроп касније почиње да прекори онога коме је помогао, отворено или иза његових леђа прекори за незахвалност, захтева похвалу. Хвали се својим добрим делом и радује се да ће га неко похвалити. Ово није хришћанска љубав: то је решење сопствених психичких проблема на рачун других.
Панацеа за све проблеме?
Новац често може да реши многе свакодневне проблеме. Пут до богатства многи виде као најсигурнији начин да се ослободе нереда живота и животних невоља. Да ли хришћанин треба да решава своје проблеме на овај начин – да се фокусира на стицање богатства? Ни у ком случају. Прво, са богатством се повећава и ниво одговорности: хришћански директор компаније мора да брине о добробити свих својих запослених.
Друго, стална брига о новцу ствара многе духовне проблеме. Страсти гордости, сујете, среброљубља, похлепе, жеље за луксузом веома је тешко искоренити. Више новца значи више проблема, а не обрнуто.
Абрахам Маслов је ово добро описао у својој књизи Мотивација и личност. Аутор до детаља открива шта нас покреће. Ако је човек заглавио на примитивном нивоу мотивације – „радим то да ми се одобри“, „хоћу да докажем да сам нешто постигао“ – он је само егоиста са великим словом, и ништа више.
„Самоактуализујућа“ особа, према Маслову, која тежи да оствари своје таленте и способности, није сиромашна по подразумеваној вредности. По хришћанском учењу, сваки човек је позван на рад, и забрањено му је да своје таленте закопа у земљу, а радник је достојан хране (Мт. 10,10).
Сиромаштво је релативан концепт. Осећај незаситости је својствен човеку: увек ће му нешто недостајати. Ово је од злога, манифестација наше пале природе. Морамо научити да благодаримо Богу за све: и за велико богатство и, како нам се чини, за мало.
Често жеља за богатством почиње импулсима похлепе и настаје још у школском узрасту: због недостатка љубави и подршке, с једне стране, и мотивације „мораш бити најбољи, најуспешнији у свему“, на други. Хришћанин је позван да се ослободи похлепе. Христос о томе говори у Јеванђељу.
Да ли треба да се плашим црних периода?
Људски живот није равна линија. Постоје периоди просперитета, мира, али онда их замењују невоље и немаштина. Овако функционише овај пали свет. Постоји пролеће, лето, јесен и зима. Нема људи који не познају проблеме, а нема ни оних који стално имају исте проблеме. Усред животних олуја има светлости и утехе. Бог даје све у своје време.
Како изаћи из низа палих тешкоћа? Можете то учинити уздигнуте главе, уздајући се у Створитеља и наду у Њега, или можете то учинити са страхом и стидом од ђавола.
Бог не воли да шаље проблеме, повреди човека. Он једноставно подучава душу онако како родитељи уче своју децу. Понекад у овој животној лекцији сами постајемо узрок проблема. Не можете ући у утичницу. Ако и даље не разумете ово, покушајте и уверите се сами.
Ажурирана, потпуно другачија особа излази из проблема. Бог даје тест да постанемо бољи, ближи Њему, испуњени милосрђем и љубављу. Ако се то није догодило, онда у свему овоме није било сврхе.
протојереј Михаил Фоменко
Извор: https://www.eparhijazt.com/sr/news/predanje//6292.da-li-je-hriscanski-bezati-od-problema.html Поуке и Горловска и Славјанска епархија