Да ли је фелдмаршал Михаил Иларионович Кутузов Србин?
Реч-две о Кутузову
Текстом “Поход Москва-Париз : Поводом 200-годишњице Бородинске битке” од 8. јуна 2013. године, госпођа Радмила Тонковић подсећа нас да се “на челу славне победничке руске императорске армије против Наполеона налазио фелдмаршал Михаил Иларионович Кутузов”. Мада руски историчари пишу да је Кутузов рођен 1745. у Петрограду (данас: Санкт Петербургу), Енциклопедија Британика (Енцyклопаедиа Британица) тај податак оспорава, пошто, каже, његовог имена нема у петроградским књигама крштених за ту годину. Наводу (да ли госпође Тонковић да ли енциклопедијском) да “црква тог времена уредно бележи сваки долазак на свет” могло би се приговорити за произвољност када се не би знало да су новорођенчад у то време крштена такорећи непосредно по рођењу (дан-два касније, чак и истога дана ако је порођај био компликованији), у страху да оно не умре некрштено. С те стране гледано, извесним треба сматрати да М. И. Кутузов није рођен тамо где би руски историчари желели да то буде.
Средином деведесетих, пошто сам у војвођанском телефонском именику сасвим случајно набасао на презиме Кутузов (а тих је дана у Новом Саду држан и неки научни скуп о српско-руским везама, можда о српским сеобама у Славеносербију и Нову Сербију) и то поменуо историчару Љубивоју Церовићу (1936-2015), сазнао сам да је др Бранислав Вранешевић (1903-1987), историчар из Новог Сада, двадесетак година раније учествовао на неком међународном научном скупу у Москви и тамо, онако узгредно, поменуо да је руски генерал-фелдмаршал Михаил Иларионович Кутузов (1745-1813), највероватније био Србин. Истога дана, у поподневним сатима, у његову хотелску собу ушетала су двојица крупних, смркнутих момака са питањем какву је намеру он имао када је то изговорио. Још два или три питања налик претњама толико су испрепадала професора Вранешевића, и иначе ситнога раста, да је он одмах “заборавио” и на Кутузова и на своје научно-истраживачке послове.
Још истог дана позвао сам професора Вранешевића и питао га да ли је сачувао своје записе о Кутузову и да ли се сећа на којој је основи започео своја истраживања о њему. Скоро снебивљиво, “признао” је да се том темом почео бавити али да, после више од двадесет година, не може знати куд су се ти папири денули.
Онда сам, на основу претходних сазнања да је Кутузових било у Риђици (у околини Сомбора) и у Суботици, пажљивије излистао телефонске именике на новосадском транзитном подручју; у сомборској мрежној групи није их било, али у Суботици јесте. Кад сам то “открио”, преостало ми је да скокнем до Суботице и завирим у списе српске православне црквене општине Александрово, насеља на данашњем јужном ободу Суботице. Тамо сам, у домовном протоколу (пошто књиге крштених није било), успео да пронађем једног Михаила Кутузова, али без назнаке ко му је отац. Покушај да откријем да ли је тих година у Александрову живео неки Иларион Кутузов (по коме су Руси свом војсковођи дали отчество, име по оцу, Иларионович) такође је био безуспешан.
Даљу потрагу обуставио сам чим сам установио, опет из домовног протокола, да је тих година у Александрову умро један Михаило Кутузов, дечкић од пет или шест година, и он без ознаке очевог имена. Баш због овог последњег “недостатка”, помислио сам да је тај упис унесен циљно, да се и оцу и сину Миохаилу сакрије одлазак из завичаја.
И зато, поставио сам тезу да се Михаил Иларионович Кутузов, рођен 1745 (да ли у Александрову, да ли у Риђици, да ли где друго у овом крају), са својим родитељима нашао међу српским исељеницима у Русију око 1750, да му је мајка убрзо умрла (или, можда, пре тога, у старом завичају), те да му је и отац умро (или погинуо) пет-шест година касније. Како се пише да је Михаил био изузетно надарено дете (са петнаестак година предавао је математику у руској племићкој артиљеријској школи коју је непосредно пре тога, 1759, свршио с одличним успехом), може се сматрати сасвим логичним што је руски официр Голенишчев, потоњи генерал, највероватније без деце, одлучио да малог генијалца усвоји и да му, поред стварног породичног презимена, да и своје презиме. Најнеобичнији у свему томе јесте податак објављен у Великој совјетској енциклопедији да је Михаил рођен “у породици инжењер-генерал-поручника”, без навођења његовог имена. Несумњиво, није се звао Иларион, јер да јесте, руски историчари не би пропустили да то забележе.
Тај безимени инжењер-генерал-поручник Голенишчев могао би бити старији брат Ивана Логиновича Голенишчева-Кутузова (1729-1802), кога Велика совјетска енциклопедија познаје као руског војно-поморског ствараоца, писца и преводиоца са француског, стручњака који је установио нов приступ војно-поморском образовању у Русији, од 1782. адмирала а од 1798. године председника Адмиралског колегија. Не треба сумњати у чињеницу да је неименовани “инжењер-генерал-поручник” свом презимену додао и презиме Кутузов, а тако је, да би се прикрила истина о Михаиловом пореклу, поступио и његов старији брат Иван Логинович, будући адмирал. (Да је Михаил Кутузов био усвојен – казује и податак да га Руси увек пишу Михаил Иларионович Кутузов-Голенишчев, док се Голенишчевима додаје презиме Кутузов).
Навод госпође Тонковић да Кутузов “потиче из херцеговач-ког племена Кудуз у требињској општини из села Пољице у Поповом Пољу”, може бити само тешко одржива претпоставка, пошто се реч кудуз (код Вука, то је надимак), као и изведенице, у виду презимена, срећу и на другим странама. Тако, на пример, Јован Ердељановић забележио је презиме Кудузовић у Драгачеву а Милан Карановић у Босанској Крајини, док презиме Кутузовић помињу Босанска вила из Сарајева и новосадски Браник.
Кудуз је, према Шкаљићевом речнику Турцизама у српскохрватском језику, реч којом се обележава неко ко је бесан, побеснео. Биће, ипак, да је то тумачење погрешно, пошто се у Кучима реч бесан (у ијекавском облику бијесан) користи у значењу дебео, пуначак, дебељушкаст, мали а набијен. Будући да поменути реч-ник познаје ту реч и као врсту топа (који је, у турско време, морао бити подебео), треба одбацити Шкаљићево основно речнич-ко значење.
Иначе, на данашњи дан (10 јуна 2013), у телефонском именику Србије нађено је десет телефонских претплатника са презименом Кутузов: по један у Ветернику и Београду, два у Сремској Митровици, шест у Суботици.
Аутор: Илија Петровић, историчар
***Писано 10. јуна 2013. године
Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!