Crkvu Spomen-kosturnicu hiljade srpske dece pomrle u Albaniji rušili komunisti i Šiptari
Stara crkva Svete Trojice u gradu Đakovici je bila predviđena za mauzolej, spomen-kosturnicu hiljade srpske dece pomrle u Albaniji i zemnih ostataka izginulih, pobijenih i smrznutih u ratovima 1912-1918. godine. Ta crkva je završena 1940 godine, aprilski rat 1941. godine sprečio je dovršenje crkve i njeno osvećenje. Srušena od srpskih bezbožnika komunista 1949. godine (podignuta u vazduh) na Savindan (27. januara).
Gradnja starog đakovičkog hrama-Spomen kosturnice srpskim mučenicima iz Velikog rata, fotografija iz 1939 godine.
Saborni hram je bio ponovo sagrađen 1998. na mestu gde je ranije stajala Spomen crkva iz vremena nakon Prvog svetskog rata
Njeno rušenje bio jedan je od najdrastičnijih primera političkog antiteizma, nove vlasti osnovane neposredno posle završetka Drugog svetskog rata (navodi se u pismu Episkopa raško-prizrenskog G. Vladimira Patrijarhu srpskom G. Vikentiju, „Rušenje crkve u Đakovici“ 28. juna 1951., u: Zadužbine Kosova. str. 803-804.).
Na tom mestu posle Drugog svetskog rata komunisti su napravili „spomen“ park a kako kažu stari od ostataka crkve i dečjih kostiju u Đakovici su ozidani javni toaleti.
Crkva je ponovo podignuta 1998. godine na temeljima spomen-crkve iz 1940.god, srušene 1949. god (od strane komunista).
Ponovo na tom istom mestu novi hram doživljava identičnu sudbinu, ali sada od šiptarske ruke i ponovo biva oskrnavljen, svuda po zidovima crkve mogli su se videti grafiti OVK, vulgarni crteži i izmeti (i pored apela da KFOR zaštiti crkvu), potom je zapaljena, da bi na kraju Hram bio miniran i porušen 25. jula 1999. godine. od strane šiptara.
Tada je Đakovica bila pod kontrolom italijanskog KFOR-a.
Početkom 2004 godine šiptari su očistili i odneli sav materijal od srušene Crkve i tu ponovo napravili park.
U Đakovici su srušene četiri srpske crkve.
Hiljade srpske dece pomrle u Albaniji i zemni ostaci izginulih, pobijenih i smrznutih u ratovima 1912-1918. preživljavaju tešku ovozemaljsku sudbinu.
Tužno da tužnije ne može biti!!!
DA NE ZABORAVIMO OVE ČINJENICE…
Na Kosovu i Metohiji ima 1.996 toponim, a od toga su: 1.181 crkva i crkvište, 115 manastira i manastirišta, 48 isposnica, 8 spomen-kapela i spomen-kosturnica, što predstavlja ukupno 1.352 crkvenih zdanja. Ako se na prethodno dodaju i 5 albanskih, 34 stara srpska groblja, 96 tvrđava, starih gradina i trgovišta i 14 dvoraca srpske vlastele, ukupan broj toponima iznosi 1.996.
Priredio Đorđe Bojanić
Izvor: Srpska istorija