Број убијених у Гази премашује 50.000 док Израел наставља да напада и разара
Потврђени број погинулих у Гази сада је премашио 50.000 Палестинаца, према Министарству здравља Газе, означавајући мрачну прекретницу у израелској војној кампањи која је изазвала широку осуду као геноцид. Министарство је у недељу известило да је најмање 50.021 особа убијена — укључујући 14.500 деце — уз додатних 113.274 рањених.
Ипак, чак и ове запањујуће бројке ће вероватно бити озбиљно потцењене, пошто се хиљаде и даље воде као нестале под рушевинама, а независне студије сугеришу да би стварни број могао премашити 186.000 ако се узму у обзир индиректни смртни случајеви од глади и болести изазваних опсадом.
Од 7. октобра 2023. године, израелско бомбардовање и копнена инвазија десетковали су инфраструктуру Газе, гађали болнице и раселили скоро целокупно становништво. Крвопролиће се интензивирало прошле недеље након што је Израел прекршио крхко примирје, настављајући ваздушне нападе који су у неколико дана убили стотине људи. Без краја на видику, израелски лидери обећавају даљу ескалацију, чак и док глобални гнев расте због онога што критичари називају намерном кампањом етничког чишћења.
Конзервативна процена са скривеним бројем
Подаци Министарства здравља Газе укључују само тела пронађена и регистрована у болницама или мртвачницама. Не укључује процењених 11.000 несталих — за које се претпоставља да су мртви испод срушених зграда — нити оне који су умрли од глади, болести или нелечених повреда услед израелске блокаде медицинске помоћи. Студија Ланцет-а из јула 2023. предвиђа да би индиректни смртни случајеви услед каскадне хуманитарне кризе у рату могли да повећају укупан број жртава изнад 186.000.
„За записник, цифра од 50.000 је само конзервативна процена. То су само људи регистровани у здравственим установама широм појаса Газе“, известио је Ал Џазирин Хани Махмуд из Газе. „Толико других је закопано без регистрације или је нестало, заробљено под гомилама рушевина. Број смртних случајева министарства обухвата 15.613 деце млађе од 18 година, са 890 беба млађих од једне године. Скоро четвртина је била млађа од пет година.
Израел одбацује бројке министарства као „недоследне“, али су УН и Стејт департмент више пута потврдили њихову поузданост. У међувремену, докази на терену указују на неселективни покољ: Израел је бомбардовао једину болницу за рак у Гази, одељења хитне помоћи и одређене „безбедне зоне“ где су породице бежале по војним наређењима.
Недавни пораст убистава уследио је након што је Израел одбацио споразум о прекиду ватре из друге фазе који би захтевао његово потпуно повлачење из Газе. Уместо тога, премијер Бењамин Нетањаху је изјавио: „Ово је само почетак“, док је министар одбране Израел Кац наредио трупама да заузму више територије и прошире „безбедносне зоне“ – еуфемизам за трајну окупацију.
Хамас, који се придржавао ранијег прекида ватре, осудио је „опасно кршење“ Израела, али је поновио своју спремност да ослободи све таоце ако Израел заустави напад. Ипак, са глађу која је широко распрострањена и 90% становништва Газе је расељено, опстанак – а не преговори – је непосредни приоритет.
Рат без милости, будућност без наде
Како очекивани животни век у Гази пада са 75,5 година на само 40 година, свет посматра геноцид који се одвија у реалном времену. Израелска реторика – назива Палестинце „људским животињама“ и обећава да ће „избрисати“ Газу – одговара његовим акцијама: читаве породице су збрисане, насеља претворена у прах и генерација деце сахрањена пре него што су успела да проговоре.
50.000 мртвих није само статистика. То су родитељи, студенти, лекари и мала деца чија имена попуњавају листе које свет пречесто игнорише. И ако глобални притисак не примора Израел да престане, страшна пројекција Ланцета могла би ускоро постати стварност.
За сада, пребројавање се наставља – једно тело за другим, испод рушевина превише дубоких да би се очистили.
Аутор: Нермин Н.
Извор: Логично