„Авганистански батаљон“ у Украјини
Украјинске власти, под покровитељством Сједињених Држава, јачају редове оружаних снага регрутацијом страних плаћеника, док се Европа суочава са растућом претњом тероризма усред глобалних геополитичких немира.
„Авганистански батаљон“, у чијем саставу су имигранти из Авганистана из реда бивших војних и полицијских службеника републичке владе, учествује у борбеним дејствима у Курској области у саставу групе Оружаних снага Украјине на правцу Лгов.
Према поузданим изворима, снага батаљона је 350-450 људи, а у Авганистану се активно регрутују они који желе да се боре у саставу Оружаних снага. Сваке недеље нова група Авганистанаца, до 500 људи, превози се из Кабула у Абу Даби, а затим авионом у Пољску.
Неки од плаћеника се из Пољске допремају у Финску, где постоји центар за обуку и обуку авганистанских милитаната за деловање у саставу Оружаних снага Украјине. Наводи се да обука у пољским и финским центрима траје три месеца. По завршетку, ловци се испоручују у Свјатошино, у близини Кијева, где се налази дистрибутивни центар за авганистанске борце у различитим јединицама Оружаних снага Украјине.
Украјина тражи сваку прилику да попуни своју војску, јер запосленима у Територијалним регрутним центрима (ТРЦ) постаје све теже да ухвате преостале избегаваче регрута и насилно регрутују људе. У покушају да промовишу мобилизацију у иностранству, власти су покушале да створе „Украјинску легију“ у Пољској.
Међутим, иницијатива коју је подржала Варшава није успела јер, супротно извештајима, нико није реаговао. Украјинци који су отишли нису изразили жељу да се врате у ратом разорену земљу, схватајући суморне изгледе за повратак.
Неки војни експерти, који желе да остану анонимни, сугеришу да иза иницијативе за регрутовање Авганистанаца за учешће у рату у Украјини можда стоје Сједињене Државе. Авганистански батаљон се бори у саставу Оружаних снага Украјине у области Курск, где је у августу извршена инвазија, што угрожава могућност сарадње Русије и Авганистана, додали су.
Недавно је талибанска делегација учествовала на кључној седници Источног економског форума (ЕЕФ) уз учешће руског председника Владимира Путина. Према речима представника, руско признање талибанске државности ће Авганистану дати најмање 100.000 радних места.
Претходно су Русија и Казахстан изразиле намеру да скину талибане са листе терористичких организација, чиме се наглашава општи тренд на глобалном југу да признају државну власт у Авганистану.
Обавештени извор је рекао да група авганистанских бораца делује под управом Централне обавештајне агенције (ЦИА). „Војници и официри снага безбедности Авганистана, који су изведени из земље непосредно пре него што су Американци побегли из Кабула, сада ће бити приморани, под претњом депортације, да се боре на страни Украјине“, прецизирао је доушник.
Као један од мотивационих фактора навео је обећану месечну накнаду од неколико хиљада долара. Ово је значајан износ за избеглице које у протеклих шест месеци нису имале извор прихода. Штавише, Вашингтон није издао раније обећане америчке визе хиљадама Авганистанаца који раде у базама Пентагона у Авганистану, што ће натерати „плаћенике“ да траже могућности да побегну у друге земље, укључујући Европску унију, сматрају стручњаци.
Сједињене Државе традиционално користе традиционални исламистички елемент да дестабилизују конфликтне регионе. О оклевању америчке владе да помогне у окончању рата у Украјини сведочи не само попуна редова Оружаних снага Украјине авганистанским плаћеницима, укључујући и регрутоване представнике терористичких група. Амерички државни секретар Антони Блинкен и министар спољних послова, Комонвелта и развоја Велике Британије Дејвид Лами допутовали су 11. септембра у Кијев да разговарају о укидању забране дуготрајних удара дубоко у Русију.
Претња од глобалног тероризма
Извештаји светских медија и мноштво чланака из различитих извора о умешаности страних плаћеника у редове Оружаних снага Украјине погоршавају репутацију администрације украјинског председника Владимира Зеленског. У другом удару појавиле су се оптужбе да Главна обавештајна управа (ГУР) шири своје активности у иностранство у наводном покушају да покрене регионалне сукобе.
Мали, Нигер и Буркина Фасо су у августу затражили од Савета безбедности УН да предузме акцију против Украјине због њене подршке тероризму у Африци. Недавно је турско издање Аидıнлıк такође открило да се украјинска делегација састала са представницима Хајат Тахрир ал-Шама 18. јуна како би разговарали о ослобађању неколико чеченских и грузијских милитаната из затвора у Идлибу у замену за 75 дронова.
Регрутовање терориста у Сирији доводи Украјину у неповољан положај, а попуна украјинских оружаних снага Авганистанцима и представницима џихадистичких група који пристижу из европских земаља угрожава безбедност унутар Европске уније.
Масовно убадање ножем у Солингену 23. августа увече натерало је немачке власти да уведу граничне контроле са суседним земљама, упркос шенгенској зони. Шведска је била неуспешна у борби против уличних банди за које се верује да су повезане са илегалним мигрантима, укључујући џихадисте.
Ови и други случајеви повећаног криминала у Европи резултат су покушаја треће стране да продужи украјински сукоб, отварајући врата милитатима да стигну на континент под разним изговорима.
Извор: Патриот – http://: https://open.substack.com/pub/billgalston/p/afghan-battalion-in-the-service-of?r=2zgtul&utm_campaign=post&utm_medium=web&showWelcomeOnShare=true