Istorija

5 važnih činjenica o Kulikovskoj bici

Gravira. Kulikovska bitka, 1978-1979, Aleksej Šmarinov Muzej-rezervat „Kulikovo polje“

Dmitrij Ivanovič (Donski), veliki knez moskovski i vladimirski, proglasio je na svojim područjima „sveopštu mobilizaciju“, tako da su u odbranu ruske zemlje, rame uz rame sa profesionalnim ratnicima, stali i ljudi koji nikada ranije nisu ratovali. Ovim rečima to potvrđuje letopis: „Mnogi pak Moskovljani ne bejahu ranije u bitkama, pa ugledavši mnogu vojsku tatarsku uplašiše se i opraštahu se od života“.

Na Mamajevoj strani se borila evropska pešadija

Gravira. Kanova vojska, 1979-1980, Aleksej Šmarinov Muzej-rezervat „Kulikovo pole“

Među Mamajevim trupama izvori pominju učešće „Frjaga“ (staroruski naziv za ljude iz Južne Evrope romanskog porekla, najčešće Italijane). Nakon što su Vizantijsko carstvo porazili krstaši 1204. godine, na obalama Crnog mora su se pojavile mnoge italijanske trgovačke kolonije. Italijani su bili poznati u Evropi po svojim vojnim veštinama, i Mamaj je mogao da angažuje njihovu pešadiju naoružanu kopljima, o čemu piše hronika: „I tako ustaše i koplja položiše… svaki na ramena onog ispred sebe, u prednjim redovima [koplja] behu kraća, u zadnjim – duža“. Nije, međutim, jasno da li su „Frjazi“ zaista učestvovali u bici. Možda su samo čuvali Mamajev štab.

Veliki knez Dmitrij Donski za dlaku je izbegao smrt u boju

„Donski na Kulikovom polju“, V. K. Sazonov, 1824. Ruski muzej

Veliki knez Dmitrij Ivanovič uključio se u bitku sa prvim pukovima koji su krenuli u juriš. Skoro odmah je ranjen i zbačen sa konja. Ratnici koji su ga branili ubrzo su pali od neprijateljske ruke, a sam knez je zadobio mnogo udaraca u stomak i grudi. Spasao ga je metalni oklop i verižnjača. Uspeo je da se izvuče iz bitke prsa u prsa i primiri u hrastovoj šumi. Od rana više nije mogao da sedne na konja.

Pobeda je izvojevana zahvaljujući taktici preuzetoj od ratnika Horde

Minijatura „Jedna epizoda bitke na Kulikovom polju“ iz Ilustrovane rukopisne hronike iz doba Ivana Groznog, sredina 16. veka. List 181. Rudolf Kučerov/Sputnik
U vreme Kulikovske bitke Rusi su već 140 godina bili pod vlašću Horde i mnogi ruski knezovi su učestvovali u vojnim pohodima zajedno sa ratnicima Horde. Kada su Rusi stigli na Kulikovo polje, u borbenu formaciju se postrojilo pet pukova: veliki puk, pukovi desnog i levog krila, istureni puk i stražarski puk. Međutim, ishod bitke odlučio je puk skriven u zasedi u hrastovoj šumi. On je ušao u boj u odlučujućem trenutku, kad to Mongoli nisu očekivali. Tako je mongolsko-tatarska vojska u 13. veku napala ruske zemlje i u bitkama je odnosila pobedu upravo zahvaljujući svojoj taktici i borbenim formacijama. Rusi su za 150 godina naučili da primenjuju tu taktiku protiv osvajača i pobedili su ih.
„Posle Kulikovske bitke“, skica, Valentin Serov, 1895. Državni istorijski muzej

Izvor: Russia Beyond

Hvala na poverenju! Molimo vas podelite, širite istinu!