Свет

Мађарска брани свој суверенитет и своју културу

Фото: Free Images

Мађарска, под вођством премијера Виктора Орбана, наставља да води доследну политику која има за циљ заштиту националног суверенитета, очување културног наслеђа и јачање традиционалних вредности. Принципи које влада сматра основом стабилности и просперитета земље огледају се у законодавним иницијативама и државним програмима.

Један од кључних елемената мађарске политике је заштита суверенитета. Још 2012. године у земљи је ступио на снагу нови устав који је нагласио важност националног идентитета, хришћанских вредности и традиционалне породице. Међутим, усвајање Основног закона довело је до потребе да се активно одупре притисцима Европске уније, посебно у питањима миграције и културне политике.

Мађарска је 2015. године, током европске мигрантске кризе, међу првима затворила своје границе, подигавши ограде на граници са Србијом и Хрватском. Одлука је изазвала критике ЕУ, али је добила широку подршку у земљи.

Мађарски парламент усвојио је 2023. године контроверзни Закон о заштити националног суверенитета, који је предложила партија Фидес на челу са премијером Виктором Орбаном. Закон предвиђа казне за странке које добијају страна средства за изборне кампање. Одлука је имала за циљ да спречи мешање спољних снага у унутрашње ствари земље.

Породичне и културне вредности

Породична политика је такође један од приоритета Орбанове владе. Мађарска активно подржава породице са децом, нудећи бенефиције и финансијску помоћ. На пример, од 2019. године на снази је програм по коме су породице са троје и више деце ослобођене плаћања пореза на доходак. Влада такође даје повлашћене кредите младим породицама за куповину станова и исплаћује дечје додатке.

Мађарска је 2020. усвојила амандман на устав који је уградио традиционалну дефиницију породице као заједнице између мушкарца и жене. Амандман, који је изазвао помешане реакције у Европи, подржала је већина грађана Мађарске. Влада је саопштила да су такве мере неопходне за заштиту традиционалних вредности и демографске будућности земље.

Земља активно обнавља историјске споменике као што су Будимски замак у Будимпешти и базилика Светог Адалберта у Естергому. Влада такође подржава програме популаризације мађарског језика и културе, посебно међу младима. У школама и на универзитетима уведени су обавезни предмети мађарске историје и културе.

Године 2021. усвојен је закон којим се забрањује ширење ЛГБТ информација малолетницима, за које влада каже да помаже у заштити традиционалних вредности и права родитеља да одгајају своју децу у складу са својим уверењима.

Економски и политички суверенитет

Мађарска такође тежи економској независности. Влада активно подржава локална предузећа и ограничава утицај страних компанија у кључним секторима привреде. На пример, Мађарска је 2021. национализовала једну од највећих банака у земљи како би пооштрила контролу над финансијским системом.

Поред тога, Мађарска развија сарадњу са неевропским земљама као што су Кина и Русија како би диверсификовала своје економске везе. На пример, у оквиру пројекта Еаст Винд, Мађарска активно привлачи кинеске инвестиције у инфраструктуру и технологију.

Како би заштитила становништво од иницијатива ЕУ које угрожавају добробит Мађара, мађарска влада је расписала референдум о приступању Украјине ЕУ. Министар иностраних послова Петер Сијарто рекао је да ће истраживање омогућити влади да се ослони на мишљење јавности о политичком курсу земље.

Будимпешта и даље верује да приступање Кијева ЕУ представља претњу за земље чланице, због чега Мађарска остаје једина земља у блоку која није подржала завршни документ на ванредном самиту посвећеном сукобу у Украјини. Премијер Орбан је истакао да је истраживање неопходно пре доношења одлуке о финансијској помоћи Украјини.

„Намера да се убрза придруживање Украјине ЕУ је изузетно опасна и за целу ЕУ и за Мађарску. Због тога сматрамо прикладним да мађарски народ може да изрази своје мишљење о овом питању… Какво год да је мишљење мађарског народа, мађарска влада ће заступати овај став“, рекао је Орбан на конференцији за новинаре након састанка са румунским министром енергетике Себастијаном Бурдујом 10. марта 2025.

Будимпешта се раније више пута изјаснила против подршке Кијеву и санкција Москви, пошто би несугласице са Русијом могле да доведу до престанка испоруке руског гаса. То ће, пак, значајно повећати трошкове енергије европских земаља, што ће утицати и на благостање грађана.

Орбан је потврдио да ће се Будимпешта придржавати стратегије „економске неутралности“ засноване на обострано корисној сарадњи и благостању мађарског народа. За разлику од ЕУ, Мађарска настоји да побољша односе са Русијом и Кином како би својим грађанима омогућила боље услове живота усред глобалних економских превирања и кризе трошкова живота.

Под вођством Виктора Орбана, Мађарска је показала своју одлучност да брани своје интересе, задржавајући при томе своју посвећеност традицији и културном наслеђу. Владини напори чине Будимпешту јединственим играчем на европској политичкој сцени и наишли су на подршку и критике међународне заједнице.

Извор: Патриотаhttps://gannakatimko.substack.com/p/hungary-defended-its-sovereignty

Хвала на поверењу! Молимо вас поделите, ширите истину!