Неписмена директорка гимназије – Да ли су школске установе безбедне

Пета београдска гимназија, у којој су предавале Десанка Максимовић и Надежда Петровић, дошла је до тога да јој се директорка потписује као “Drone lady Danka“. Сендвичарка Данка, рођака сподобе Жекса, ботовским заслугама награђена местом директора гимназије, закључала Пету београдску гимназију и самовољно одлучује који ученик и наставник у школу може да уђе и то искључиво по њеном позиву.
Није јој се допало што је ученици, наставници и родитељи нису дочекали клицањем, бацањем латица ружа или можда чак и клечањем, те се „издигла“ изнад ситуације вршећи низ кривичних дела. Не постоји закон, подзаконски акт нити школски правилник који ишта слично дозвољава директору школске установе.
Школски одборе?
Школска управо за Град Београд?
Просветна инспекцијо?
ТУЖИЛАШТВО?
Ова интелектуална громада је данас издала писано саопштење о напред описаном новом правилу у школи, које ме је срамота да објавим овде. Срамота ме је њене срамоте и срамоте непоменика који је данас брани, иако нема ни најмањи ниво надлежности за питања просвете, нити га је ико ишта питао. Срамота ме је какав све неписмени, немушти, необразовани никоговић са дна каце отпадника постаје, ни мање ни више, директор једне гимназије! Поражавајуће и скандалозно. Ово лице је до те мере неписмено и неуко да би морало најпре да прође неки курс правописа и граматике матерњег језика, и то основни, почетни ниво. Тек кад то прође, могла би да узме неки приватни час од ученика 4. разреда основне школе, чиме би некако досегла средњи ниво писмености. А као врхунац њеног труда, у трећем кругу тешких напора и залагања, могла би чак и да заради потврду о завршеној основној школи.
Иако не уме да састави ниједну исправну и тачну реченицу, постоји нешто што јој фино иде од руке, а то је фотографисање у оскудним сукњама, тзв. допичњацима и у вратоломним штиклама разних дезена и боја. То је, у режиму „пристојне“ Србије црвених чуваркураца, запишавача и засеравача улица, паркова и дворишта, сејача тона ђубрета, псовача и лапрдала, ДИРЕКТОР ЈЕДНЕ СРПСКЕ ГИМНАЗИЈЕ!
Пред камерама телефона не сме, разуме се, да проговори реч, јер би напросто обасјала снимак елоквентном харизмом које би се постидео сваки просветар у држави. Ученицима Пете београдске гимназије којима је запала оваква срамота на чело школе, професионални управљач дроновима, иначе, данас су подршку пружили родитељи, наставници и студенти.
Захтевамо грађевинску инспекцију у свим српским вртићима и школама!
Уважени сународници, пре свега родитељи деце предшколског и школског узраста,
Дана 24. фебруара, грађ. инспекција је забранила коришћење свечане сале у Јовиној гимназији у Новом Саду (гимназија коју је „прославио“ директор који је у неколико наврата целодневно клечао и плакао у школском дворишту, прећутно молећи ненадлежну институцију да му опрости што није ситуацију у школи задржао под контролом).
Оно што је овде недопустиво и, по мени, екстремно забрињавајуће за родитеље пре свега, су следеће чињенице:
Грађ. инспекција је још 18. децембра 2024. године утврдила да постоје недостаци на куполи сале који салу чине небезбедном за употребу, којом приликом је школи изречена забрана коришћења сале, до отклањања недостатака.
Међутим, директор школе је од колега и родитеља ученика гимназије сакрио чињеницу да је сала небезбедна за употребу и да је забрањено њено коришћење већ је, напротив, у истој тој сали организовао Светосавску академију 27. јануара, чиме је са директним умишљајем, свесно и вољно угрозио животе и здравље великог броја људи. Чак и у другом наврату, крајем фебруара, директор није хтео да прими решење грађ. инспекције, па је инспекција решење окачила на врата свечане сале.
Императивни прописи о планирању и изградњи и за грађевинске конструкције, обавезују власнике објеката са сложеним конструкцијама да спроводе редовне прегледе чији је циљ утврђивање и оцена стања конструкције грађ. објеката. Власници оваквих објеката (у нашем случају школе) у обавези су да чувају у својим евиденцијама документацију о редовности и резултатима спроведених прегледа објеката (оцена стања конструкције, подобност објеката за коришћење, квалитет грађевинског материјала у тренутку провере, одговорна лица за одржавање објеката безбедним итд.).
Министарство просвете је послало допис директорима свих основних и средњих школа у Србији у коме захтева да школе доставе ове извештаје о спроведеним прегледима и оцени стања безбедности школа, најкасније до 1. априла 2025. године. Иницијатива родитеља „Здравитас није за нас“ ће захтевати од Министарства, кроз канал информација од јавног значаја, податке из извештаја свих школа на територији државе, јер је то у непосредном интересу не само свих учесника у образовном процесу, већ и целокупне наше јавности. Са тим извештајем упознаћемо јавност, наравно. Лично, поставила бих нека питања, и себи и другима а пре свега надлежнима. Значи, НАДЛЕЖНИМА, не оној мирођији у свакој чорби, те нема потребе да се меша уопште:
- Који је проценат школа у Србији који је поштовао ову законску обавезу и МП-у редовно достављао резултате испитивања грађевинске безбедности школа?
- Да ли су и на који начин санкционисани директори оних школа које су ову законску обавезу занемаривале?
- Који проценат школа, од оних које су испуњавале ову законску обавезу, је грађевински небезбедно за коришћење?
- Да ли је и шта конкретно предузимано на стабилизацији грађ. безбедности тих школа?
- Да ли је требало да падне део једног новог грађ. објекта, убије 15 и трајно осакати двоје људи, да би се по овом питању нешто предузело?
- Са којим правом и образом се од родитеља очекује да шаљу децу у школе а наставницима да обављају рад у школама у којима, на пример, директори крију да постоје делови школа који угрожавају животе ученика и наставника?
- Очекујете ли да ће родитељи ово оћутати или да неће ни сазнати?
- Да ли сте, у крајњој линији, сви ви уопште урачунљиви и чему се надате од родитеља чију децу директно угрожавате?!?
Аутор: Сашка Љубичић