У Албанији постоји православна светиња налик Острогу
МАЛО КО ЗНА ДА У АЛБАНИЈИ ПОСТОЈИ ПРАВОСЛАВНА СВЕТИЊА НАЛИК ОСТРОГУ: Храм Светог Михаила вековима пркоси гравитацији на литицама изнад града који се раније звао Београд
Поред архитектонских и духовних сличности, оба светилишта служе као мостови између прошлости и садашњости. Манастир Острог и црква посвећена Светом Михаилу носе са собом приче о вери која је опстала упркос свим изазовима, подсећајући нас на снагу духовности и културног наслеђа.
У срцу албанског града Берата, где се камене зидине уздижу као чувари векова, налази се православна црква Светог Михаила или Кисха е Схëн Мëхиллит на албанском језику. Овај свети храм, смештен на падинама брда, нуди верницима и посетиоцима прилику да уроне у духовну прошлост, која прожима сваки његов камен.
Црква Светог Михаила изграђена је у 13. веку и представља драгоцен пример средњовековне православне архитектуре у Албанији. Њене фреске, осликане рукама вештих уметника, говоре о библијским причама и светитељима, преносивши верницима поруке вере и наде. Фреске су сачуване у изванредном стању, откривајући светлост и боје које векови нису успели да угуше. Поред овог јединственог светилишта у Берату постоји и Црква Свете Тројице.
Берат, древни град са богатом историјом, некада познат као Светиград и Београд, носи трагове прошлих времена у сваком свом камену. Једно од градских насеља, смештено између реке и горе, задржало је своје словенско име – Горица, коју мост истог имена повезује са остатком града.
Југоисточно од Берата је село Водице, док је сам Берат сведок битке на Саурском пољу из 1395, у којој су часно погинули српски великаши Балша ИИ Балшић и Иваниш Мрњавчевић. На првој тајној конференцији о Албанији 17. новембра 1896. Аустрија је планирала да Берат постане центар нове државе, препознајући његову стратешку важност и духовно богатство.
Као што Манастир Острог у Црној Гори пркоси гравитацији, уклесан у литицама планине, тако и Црква Светог Михаила пркоси зубу времена, стојећи чврсто на падинама Берата. Оба светилишта деле сличну судбину: постала су симболи духовности и вере за своје народе, као и места ходочашћа где верници долазе у потрази за утехом, молитвом и миром.
Манастир Острог, који је 17. веку основао Свети Василије Острошки, једно је од најпосећенијих православних светилишта на Балкану. Његова спектакуларна локација и чудотворне мошти светитеља привлаче стотине хиљада ходочасника годишње. Слично томе, црква Светог Михаила нуди уточиште за оне који траже духовно просветљење, иако је мање позната на међународном нивоу.
Поред архитектонских и духовних сличности, оба светилишта служе као мостови између прошлости и садашњости. Манастир Острог и црква Светог Михаила носе са собом приче о вери која је опстала упркос свим изазовима, подсећајући нас на снагу духовности и културног наслеђа.
Док ходате каменим стазама Берата, подсећајући се на векове који су прошли, Црква Светог Михаила стоји као тиха сведочанства о трајности вере. И баш као што Манастир Острог у Црној Гори пружа уточиште онима који траже духовни мир, тако и овај мали православни драгуљ у срцу Албаније нуди тренутке контемплације и везе са нечим већим од нас самих.
Извор: Религија.рс